poniedziałek, 19 sierpień 2019 18:38

Napisane przez Ewa Biedroń
Bp Mirosław Gucwa prosił pielgrzymów, aby modlili się o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej - dzień 3 Foto FB PPT

Biskup diecezji Bouar Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej prosił uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, by modlili się o pokój w Afryce. W dniu misyjnym na szlaku, biskup pochodzący z diecezji tarnowskiej przewodniczył Mszom św. w Nowym Brzesku i Proszowicach. Na pielgrzymce są także cztery mieszkanki Afryki. To nauczycielka i trzy uczennice z centrum szkoleniowego w Bouar.

„Proszę, abyście trud pielgrzymowania ofiarowali w intencji Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej i misji. Najbardziej potrzebujemy modlitwy i wsparcia duchowego. Wiele krajów w Afryce nękanych jest przez konflikty, również Republika Środkowoafrykańska od 6 lat przeżywa sytuacje konfliktowe. Czternaście grup rebelianckich zajmuje trzy czwarte terytorium kraju. Módlmy się o pokój, a powróci on, gdy rebelianci złożą broń, gdy dokona się „rozbrojenie” ich serc. Potrzeba też zmiany mentalności ze strony rządzących, aby zaczęli się troszczyć o kraj, o ludzi, a nie tylko o siebie” - mówił misjonarz.

Razem z biskupem Mirosławem Gucwą na szlaku są cztery osoby z Republiki Środkowoafrykańskiej. „To kobiety, które pragną zacząć nowe życie. Najstarsza z nich jest dyrektorem centrum szkoleniowego w Bouar, a trzy są uczennicami, które ukończyły w tym roku naukę. Każda z nich otrzymała maszynę do szycia. W taki sposób będą mogły pracować i zarabiać na utrzymanie rodziny. Oprócz szkoleń zawodowych nasi uczniowie przechodzą także formację chrześcijańską. Módlcie się za młodzież, a zwłaszcza dziewczęta, bo one często są ofiarami gwałtów i przemocy, wiele jest także przypadków aborcji” - mówił biskup z Afryki.

Centrum szkoleniowe w Bouar zostało rozbudowane dzięki pomocy diecezji tarnowskiej i pieniądzom zebranym przez kolędników misyjnych.

Biskup Gucwa zachęcał świeckich do wyjazdu na misje. Apelował, że potrzebny jest m.in. mechanik samochodowy. „Gdyby ktoś miał ochotę popracować w warsztacie diecezjalnym i pomóc innym młodym mechanikom, którzy mogliby wzbogacić swoją wiedzę, to proszę zgłaszać się do Diecezjalnego Dzieła Misyjnego w Tarnowie” - apelował.

Na szlaku Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej są obecni misjonarze diecezjalni i zakonni pracujący w Afryce, Ameryce Południowej i Rosji. Dwudziesty ósmy raz pielgrzymuje ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. „Dziękuję pielgrzymom za ubiegłoroczne wsparcie dla misji. Zebrane ofiary przekazaliśmy dla centrum sierot w Rwandzie” - dodał.

Pielgrzymi także w tym roku materialnie wspierają misje. W grupach byli przedstawiciele Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, którzy zachęcali do włączenia się w działalność misyjną Kościoła.

Msza w Proszowicach – foto PPT

Msza w Nowym Brzesku – foto PPT