sobota, 24 sierpień 2019 20:02

Trzebniów - wielka wspólnota pielgrzymów - dzień 8 [FILM, ZDJĘCIA]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa, Diana i Maksymilian Jaroszek
Trzebniów - wielka wspólnota pielgrzymów - dzień 8 [FILM, ZDJĘCIA] fot. Diana Jaroszek

W Trzebniowie spotkały się wszystkie grupy cz. A i B  Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Pod skałkami z krzyżem pątnicy przeżyli nabożeństwo uwielbienia.

„Jesteśmy zaproszeni do tego, żeby stawać się uczniami Jezusa, to znaczy, żeby Bóg był pierwszy, a ja drugi. Potrzeba nam takiej postawy” - powiedział prowadzący modlitwę ks. Stanisław Kłyś.

Pielgrzymi podnosili jeden drugiego z postawy klęczącej jako znak, że potrzeba nam wspólnoty, że jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami w Chrystusie.

W homilii biskup Stanisław Salaterski mówił, by swoje życie budować na skale, którą jest Chrystus. Podkreślając, że znakiem wierności Boga jest krzyż, rekolekcjonista przypominał, że były czasy, kiedy masowo wyrzucano krzyże ze ścian miejsc publicznych.

„Dziś znowu słyszymy o krzyżu w tle dramatu w Tatrach, gdzie zginęli ludzie. Słyszymy też głosy, że to przez krzyż, który stoi na Giewoncie. Jak mówił Jan Paweł II, wzywa on nas do wierności i swoimi ramionami miłosierdzia otacza całą  ojczyznę. Docierają też informacje, że burza chodziła po górach od pół godziny, grzmiało nad szczytami, być może ktoś nie słyszał, być może ktoś zlekceważył, ale tak jest i w naszym życiu. Jest krzyż - jedyne źródło  zbawienia, a my to lekceważymy i mamy swoje sposoby na życie, własne próby dojścia do celu, albo donikąd i potem widzimy poranionych, zagubionych po ludzku ludzi. Nadzieja tylko w Bożym Miłosierdziu, że Bóg jest wierny swemu zamysłowi, by zbawić każdego człowieka”- mówił biskup.

Rekolekcjonista podkreślił, że odpowiedzią na wierną miłość Boga ma być nasza wierność wobec Niego.

„To nie jest wierność być w niedzielę w pierwszej ławce  na Mszy, a potem na czarnym marszu. To nie jest  wierność fotografować się w drodze do parlamentu czy gminy z biskupem, proboszczem, dziekanem, a potem mówić, że jak tu jestem, to zasady wiary mnie nie obowiązują. To nie jest wierność, żyć tak, jakby Boga nie było, bo w biznesie Pan Bóg się nie liczy. Słyszeliśmy na szlaku świadectwo, że z Bogiem nawet biznes lepiej się układa i to jest wierność, i takiej wierności na różnych płaszczyznach życia chcemy się uczyć” - mówił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Pielgrzymi podziękowali biskupowi Stanisławowi Salaterskiemu, który głosił kazania każdego dnia i idzie  na piechotę. Od pielgrzymów rekolekcjonista dostał brawa i ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.

- Na dziś jest nas ponad osiem tysięcy - mówił ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Organizatorzy spodziewają się, że kolejne osoby dołączą do pielgrzymki. W Trzebniowie ryngrafami wyróżniono pątników, którzy obchodzą jubileusz swojego pielgrzymowania.

Pątnikom towarzyszą duchowi pielgrzymi. Radiosłuchacze biorący udział w sposób duchowy w 37. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę, dzięki relacjom, transmisjom diecezjalnego Radia RDN napisali list do pielgrzymów. Został on odczytany w Trzebniowie przez dyrektora radia ks. Piotra Adamczyka. To podziękowanie za podjęty trud i zapewnienie o modlitwie. „My, duchowi pielgrzymi każdego dnia modlimy się za Was. Dziękujemy za podjęty wysiłek i gratulujemy odwagi. Jesteście dla nas przykładem tego, jak budować wspólnotę. Nasze cierpienia i nasze krzyże łączymy z Waszym trudem. Prosimy, pamiętajcie o nas na Jasnej Górze, przed obliczem Czarnej Madonny” - m.in. takie słowa napisali chorzy, starsi i ci, którzy nie mogli wyruszyć.

W niedzielę o godzinie 14.00 rozpocznie się wejście Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Pielgrzymkę zakończy Msza św. o 17.00 na jasnogórskich wałach pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Do Częstochowy wybierają się delegacje z parafii diecezji tarnowskiej.

Zapraszamy do oglądnięcia filmu z homilią bpa S.Salaterskiego, a także do naszej fotogalerii zdjęć z ósmego dnia - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 sierpień 2019 12:30