środa, 28 sierpień 2019 18:38

Chór z Limanowej wystąpi na zaproszenie abpa Stanisława Budzika

Napisane przez informacja prasowa

Od 30 sierpnia do 1 września Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM będzie koncertował w Nałęczowie, Lublinie i Wąwolnicy. Zespół otrzymał specjalne zaproszenie od arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, a w latach 1978-1980 wikariusza w Limanowej.

Chórowi CANTICUM IUBILAEUM pod dyrekcją Marka Michalika będą towarzyszyć artyści: Jolanta Pawlikowska - sopran, Marcin Wasilewski - Kruk - baryton oraz Jakub Garbacz - organista.

Na wszystkich koncertach zapowiedział udział arcybiskup Stanisław Budzik oraz licznie zaproszeni goście.

Pierwszy koncert będzie w kościele w Nałęczowie pw. św. Jana Chrzciciela, 30 sierpnia o godzinie 16:00. Koncert „Błogosław Matko polskiej ziemi" będzie złożony z utworów maryjnych i poświęconych Ojczyźnie.

Najważniejszy, uroczysty koncert odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 19:45 w archikatedrze lubelskiej. Koncert „In virtute crucis” ( W mocy krzyża) jest dedykowany arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi w roku  15. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej. Tytuł koncertu to zawołanie biskupie księdza abpa Stanisława Budzika, które przyjął podczas święceń biskupich w tarnowskiej katedrze 3 kwietnia 2014 roku. Utwory prezentowane w czasie tego koncertu będą nawiązywały do życia i działalności metropolity lubelskiego.

W niedzielę, 1 września o godzinie 12:00 Chór CANTICUM IUBILAEUM został poproszony o oprawę muzyczną Mszy świętej - centralnej uroczystości odpustowej w sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej w Wąwolnicy. W sanktuarium czczona jest Matka Boska Kębelska. Początkowo jej kult ogniskował się w nieodległej wsi Kębło. Jak głosi opowieść, stojąca tam drewniana figura Matki Bożej stała się w czasie najazdu tatarskiego w 1278 r. obiektem niewybrednych żartów najeźdźców. Gdy jednak prześladowcy spostrzegli poświatę wokół unoszącej się ku górze postaci Madonny, uciekli, zostawiając łupy i jasyr. Na pamiątkę ocalenia wzniesiono w Kęble drewniany kościółek, w którym stała figura Matki Bożej Kębelskiej. Na jego miejscu znajduje się dzisiaj kapliczka z ołtarzem polowym. Figurka w 1700 r. została przeniesiona do Wąwolnicy, ale określenie „Matka Boża Kębelska” pozostało. Otaczana kultem gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, zaliczana do tzw. Pięknych Madonn, wykonana jest z pnia lipowego. Najistotniejszym motywem w figurce jest prezentacja światu Dzieciątka Jezus przez Matkę. Modlą się do niej wierni od stuleci i doznają łask uzdrowień. Od koronacji w 1978 r. do końca lipca 2009r. w „Księdze łask” Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odnotowano 205 przypadków. O sile sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy można się przekonać w czasie odpustu w pierwszą niedzielę września. Bywa tam nawet do 100 tys. pielgrzymów. Bardzo tłoczno jest też w każdą czwartą sobotę miesiąca. W obu świątyniach odbywa się wówczas jednoczesne, trwające kilka godzin, wieczorne nabożeństwo w intencji uzdrowień, uwolnienia od nałogów, ratowania zagrożonych rozpadem małżeństw. Późnym wieczorem odprawiane są także zbiorowe egzorcyzmy.

Występy limanowskiego chóru CANTICUM IUBILAEUM na Lubelszczyźnie to także promocja Ziemi Limanowskiej i kultu Matki Bożej Bolesnej.

Ostatnio zmieniany środa, 28 sierpień 2019 18:47