piątek, 30 sierpień 2019 17:55

Napisane przez BP KEP
Biskupi na Tydzień Wychowania o odpowiedzialności przed Bogiem za rozwój wiary dzieci i młodzieży BP KEP

My wszyscy – rodzice jako najważniejsi świadkowie wiary, duszpasterze i katecheci – jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem za rozwój wiary dzieci i młodzieży – ­piszą biskupi w liście pasterskim z okazji IX Tygodnia Wychowania, który będzie od 15 do 21 września 2019 roku przeżywany pod hasłem „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38).

Szczególnie istotna jest relacja pomiędzy dzieckiem a jego pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami, którymi są rodzice. „Braków w tej relacji – zwłaszcza w pierwszej fazie życia dziecka – nie da się całkowicie naprawić. Relacja z rodzicami jest dla dziecka źródłem zaspokojenia najważniejszej potrzeby – poczucia bezpieczeństwa i zaufania, warunkującej jego prawidłowy rozwój w dalszych latach życia” – czytamy w liście pasterskim.

„Dom w znaczeniu wychowawczym to nie budynek, lecz żywe więzi pomiędzy członkami rodziny” – dodają biskupi.

W procesie wychowawczym nic nie zastąpi prostych środków budowania relacji, które wymagają dziś ponownego odkrycia. Biskupi podkreślają: „Jakże istotne dla życia rodziny jest to, by być razem, wspierać się, szczerze ze sobą rozmawiać, wspólnie przeżywać radość niedziel i dni świątecznych, spożywać posiłki, spędzać razem czas wolny”.

Biskupi zwracają się do rodziców: „Starajcie się korzystać z wszelkich możliwych środków, by pomóc swoim dzieciom odkryć bliskość Boga. Niech Wasze słowa i czyny potwierdzają to, co o miłości Bożej pisze papież Franciszek: „Dla Niego [dla Boga] jesteś naprawdę cenny (…) Nie chce wyliczać twoich błędów (…) To miłość Pana, która wie więcej o powstawaniu niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości” (Papież Franciszek, Adhortacja Christusvivit 115, 116)”.

„Źródłem siły we wszystkich sytuacjach życiowych jest doświadczenie bezwarunkowej miłości Boga” – czytamy w liście.

Biskupi podkreślają, że na początku nowego roku szkolnego należy szczególnie pamiętać o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ten jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w historii świata, pokazał też, do jakich zwycięstw zdolny jest człowiek. Wśród męczenników i ofiar tego okresu było wielu nauczycieli, pedagogów, którzy dali świadectwo swojej wiary i człowieczeństwa.

Na zakończenie listu pasterskiego biskupi życzą twórczego przeżycia IX Tygodnia Wychowania. Z serca błogosławią na nowy rok szkolny oraz katechetyczny i dziękują Rodzicom, Nauczycielom, Duszpasterzom za wypełnianie ich trudnej i pięknej misji.

BP KEP

Ostatnio zmieniany niedziela, 01 wrzesień 2019 21:19