czwartek, 05 wrzesień 2019 11:32

Misja Bagandou

Napisane przez Ewa Biedroń
Misja Bagandou Foto ks. Zbigniew Wielgosz/Tarnowski Gość Niedzielny

Ks. Roman Marek został posłany, by głosić Ewangelię w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Uroczystość odbyła się w sanktuarium Matki Bożej w Tyliczu, rodzinnej parafii nowego misjonarza.

„Księże Romanie, ludzie czekają w parafii w Bagandou i we wszystkich odległych wioskach. Większość z tych ludzi, których spotkasz nie umie czytać i pisać, wielu dopiero parę lat temu usłyszało prawdę o Chrystusie, wielu jej jeszcze nie zna i wszyscy czekają, aby ktoś przyszedł i głosił im Ewangelię, sprawował Eucharystię, by pomagał im wzrastać w wierze” - powiedział w homilii bp Mirosław Gucwa, ordynariusz diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.

Biskup mówił, że to kraj paradoksów. „Z jednej strony to kraj bogaty w zasoby naturalne, ale równocześnie ludzie żyją w biedzie, bo brakuje dobrej polityki rządu. Trzy czwarte kraju zajmuje 14 grup rebelianckich. Ponadto ludzie cenią dar życia, dziecko jest darem od Boga, każda młoda dziewczyna chce być matką, ale w tym samym kraju tak łatwo stracić życie, za drobną rzecz potrafi się zabić człowieka” - ubolewał.

W ocenie biskupa diecezji Bouar, po sześciu latach rebelii serca ludzkie trawione są gorączką nienawiści, zemsty ze względu na to co dokonali rebelianci.

„Ludzie czekają na Dobrą Nowinę. Od kilkudziesięciu lat Ewangelia jest głoszona w parafii Bagandou. Nie pozostaje ona bez echa, ludzie słuchają Słowa Bożego i starają się nim żyć”- mówił biskup Gucwa.

Biskup z Afryki prosił o modlitwę, dziękował biskupowi Andrzejowi Jeżowi i całej diecezji tarnowskiej za troskę o misje.

Zdaniem biskupa Gucwy posłanie kapłana na misje zmienia postawę, myślenie i spojrzenie wiernych na Kościół, który jest misyjny. Podkreślił też, że posłanie misjonarzy przyczyna się do wzrostu powołań.

Mszy św. w Tyliczu przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii tej parafii.

Ks. Roman Marek już za kilka dni uda się do Afryki.

„Powołanie misyjne to powołanie w powołaniu, dziękuję Bogu za to, że tak obficie obdarzył mnie swoją miłością i łaską powołania. Podczas formacji seminaryjnej byłem na stażu misyjnym w Czadzie. To dla mnie szczególny zaszczyt, że będą mógł rozwijać powołanie misyjne, w kraju, w którym posługuje bp Mirosław Gucwa, pochodzący z diecezji tarnowskiej ” - powiedział nowy misjonarz.

Ostatnio zmieniany niedziela, 08 wrzesień 2019 19:32