sobota, 21 wrzesień 2019 22:39

Maturzyści na Jasnej Górze [ZDJĘCIA]

Napisane przez o. Stanisław Tomoń BPJG/es / fot. ks.Tadeusz Michalik
Maturzyści na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Foto ks. Tadeusz Michalik

Ponad tysiąc maturzystów diecezji  tarnowskiej przybyło w piątek, 20 września, na Jasną Górę. Jest to pierwsza w tym roku szkolnym diecezjalna grupa uczniów, która zawierzała Maryi Jasnogórskiej swój egzamin dojrzałości.

Wraz z młodzieżą do częstochowskiego sanktuarium przybył bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej. „Pytanie o poszukiwanie swojego miejsca przy Jezusie wracała w przeżywanych w diecezji na tzn. spotkaniach Synaj, gdzie gromadzi się również młodzież szkół średnich, to pytanie powraca zarówno podczas pieszej pielgrzymki na Jasna Górę, jak i na Mszach dla młodzieży, wraca w Adoracjach, które są prowadzone w wielu miastach, w wielu szkołach, przy kościołach, do których młodzi przychodzą - zauważa bp Salaterski - Mamy takie doświadczenie, że gdy są organizowane rekolekcje dla młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania, to największym przeżyciem, które zostanie w młodych, to jest Adoracja w ciszy, gdzie mogli być przy Panu Jezusie godzinę, dwie, do północy. Tam się wypłaczą, tam się wypowiedzą, i po tym spotkaniu wracają inni. Teraz nie tak bardzo się martwimy o ‘genialnego’ kaznodzieję, rekolekcjonistę, tylko żeby dać im czas. Niesamowicie dużo dobra jest w młodych ludziach, tylko troszkę trzeba im stworzyć sprzyjające warunki, to zadziała samo”.

„To jest dobra młodzież – stwierdza ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

- Na tym etapie maturalnym jest pewien niepokój, jest obawa, jak uda się matura, co dalej, czy uda się dostać na wymarzony kierunek studiów, czy uda się zdobyć zaraz po maturze pracę, która ich interesuje, te dylematy są uniwersalne i one zawsze się pojawiają, co roku są podobne, chociaż teraz wydaje się, że ta obawa, że nie będzie pracy jest o wiele mniejsza. Widać tą pewność wśród tej młodzieży, że ta przyszłość rysuje się spokojniej, niż to miało miejsce kilka, kilkanaście lat wcześniej”.

„Jasna Góra jest tak szczególnym miejscem, że to miejsce przyciąga, Matka Boża przyciąga – mówi ks. Lelito - Trudno tutaj nie przyjechać. Jak zapytałem młodzież na spotkaniu, kto z nich jest tutaj pierwszy raz, okazało się, że tylko jedna piąta, jedna szósta z nich wszystkich. Pozostali pielgrzymują, i z pielgrzymką pieszą i w innych sytuacjach życiowych”.

Młodzież maturalna modliła się podczas Mszy św. odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Salaterski. Słowa powitania skierował o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Do południa w Sali o. Kordeckiego młodzież uczestniczyła w spotkaniu z ks. Krzysztofem Ciebieniem, diecezjalnym duszpasterzem akademickim z Tarnowa.

o. Stanisław Tomoń BPJG/ es

Zapraszamy do naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 wrzesień 2019 10:00