piątek, 27 wrzesień 2019 15:56

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż

Napisane przez Redakcja
Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż fot. arch. par. w Podegrodziu

27 września 2019 roku zmarł śp. ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż.

Msza święta pożegnalna w archikatedrze w Katowicach w poniedziałek (30 września) o godz. 12.00. Wprowadzenie ciała śp. Ks. Alojzego do kościoła parafialnego w Żeleźnikowej w poniedziałek (30 września) o godz. 18.00.

Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Żeleźnikowej we wtorek (1 października) o godz. 11.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Śp. ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż urodził się 15 marca 1950 roku w Nowym Sączu, jako syn Ferdynanda i Michaliny z domu Poręba. Pochodził z parafii Żeleźnikowa. Egzamin dojrzałości złożył w 1968 roku w Nowym Sączu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 2 czerwca 1974 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafii Sędziszów Małopolski (od 1974 roku do 1977 roku). Następnie został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem w 1982 roku. W latach 1982 – 1985 studiował na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując kolejny doktorat (z teologii moralnej i etyki).

W latach 1985 – 1991 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a w latach 1991 – 1998 rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Od 1985 roku był wykładowcą teologii pastoralnej i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a od 1994 roku adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. W latach 1996 – 2004 pracował w Instytucie Nauk o Rodzinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1998 roku na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych. Wykłady na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie prowadził do 2009 roku. Przez kilka lat był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamienieckiej na Ukrainie, jak również w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Od 2004 roku był wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W październiku 2008 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. Był autorem wielu książek i licznych artykułów oraz promotorem prac naukowych.

Ponadto wchodził w skład Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej i Kolegium Konsultorów Diecezji Tarnowskiej, sprawował też obowiązki członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej oraz członka V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 15 grudnia 1986 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w dniu 17 grudnia 1991 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W dniu 23 sierpnia 1993 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Od 15 sierpnia 1995 roku był Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 wrzesień 2019 10:14