czwartek, 17 październik 2019 17:18

Niedziela Misyjna

Napisane przez Redakcja/www.misje.pl
Niedziela Misyjna archiwum Wydział Misyjny

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić w Kościele Światowy Dzień Misyjny. To okazja do modlitwy i wsparcia misji.

Niedzieli Misyjnej będzie towarzyszyć hasło „Ochrzczeni i posłani”.

„Wskazuje ono na źródło naszej misji, którą – jak pisze Franciszek – jesteśmy również my sami. Podejmujemy więc misję jako uczniowie Chrystusa, każdy z osobna, ale też wezwani jesteśmy do tego jako wspólnota. Wykorzystajmy animacyjnie czas całego tygodnia. Można go zorganizować w ten sposób, by codzienne nabożeństwo różańcowe z misyjnymi rozważaniami przygotowywały grupy parafialne. W związku z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, każdego dnia otaczamy szczególną intencją modlitewną dwóch misjonarzy” - podkreśla ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.

Polscy misjonarze na świecie

Aktualnie posługuje na misjach 1903 polskich misjonarzy i misjonarek.

Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach.

(dane Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z dn. 01 października 2019 r.)

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - 766 misjonarzy i misjonarek z Polski. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia -238, Boliwia - 122, Argentyna - 119, Peru - 57 i Paragwaj - 44. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 168 księży diecezjalnych, 403 zakonników, 178 siostry zakonne i 17 osób świeckich.

W  Afryce i na Madagaskarze pracuje 730 misjonarzy. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun - 109, Zambia - 63, Tanzania – 60, Madagaskar - 47, Republika Południowej Afryki – 40, Republika Centralnej Afryki - 38 i Rwanda – 29. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 73 księży diecezjalnych, 291 zakonników, 349 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich.

W Azji jest 328 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie - 115, na Filipinach – 29, w Japonii - 28, Uzbekistanie 14 osób i w Tajwanie – 15. W Azji przebywa 44 księży diecezjalnych, 145 zakonników, 133 sióstr zakonnych i 6 osób świeckich.

W Oceanii pracuje 62 misjonarzy. Wszyscy pracują w Papui Nowej Gwinei. W Oceanii przebywa 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

W Ameryce Północnej pracuje 17 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie – 11, na Alasce – 4 i Bermudy - 2. W Ameryce Północnej przebywa 4 księży diecezjalnych, 12 zakonników i 1 osoba świecka.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2019 07:05