sobota, 30 listopad 2019 23:57

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Dokument o katechizacji w diecezji tarnowskiej przyjęty przez V Synod Diecezji Tarnowskiej [FILMY, ZDJĘCIA] fot. ks.Marian Kostrzewa

Parafia powinna pozostać pierwszoplanowym miejscem katechizacji - podkreśla synodalny dokument poświęcony katechizacji. Za jego przyjęciem głosowało 285 osób, a 41 było przeciw. W auli tarnowskiego seminarium odbyła się kolejna Sesja Plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Synod poszukuje nowych form towarzyszenia dorosłym, młodzieży i dzieciom oraz podkreśla że w katechezie fundamentalną rolę odgrywa pierwsze przepowiadanie, czyli kerygmat.

Zdaniem członków synodu wyzwaniem jest wspieranie rodziców w ich zadaniach chrześcijańskich wychowawców, aby mogli zapewnić swoim dzieciom dobrą katechezę rodzinną. Jedna z przyjętych poprawek mówi, że ważnym zadaniem jest opracowanie tarnowskiego rytuału rodzinnego, który będzie służył pomocą rodzicom w katechizowaniu samych siebie oraz swoich dzieci, jak również będzie zbiorem modlitw oraz opisem domowych zwyczajów i tradycji religijnych w ciągu roku liturgicznego.

Synod zachęca, by w każdej parafii była prowadzona katecheza dorosłych i nie chodzi tutaj tylko o rodziców dzieci, które przygotowują się do sakramentów świętych, ale o wszystkich wiernych. Jedną z propozycji są cykliczne katechezy – zwłaszcza w określone niedziele i święta przed lub po Mszy św. – wyjaśniające w sposób systematyczny i całościowy naukę zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Synodalny dokument o katechizacji wymienia także kazania katechizmowe w ramach nabożeństw, nauki tematyczne podczas rekolekcji parafialnych, katechezy w formie elektronicznej zamieszczane na stronie internetowej parafii, a także organizowane przede wszystkim w większych ośrodkach duszpasterskich dekanatu cykliczne odczyty, prelekcje, wykłady, spotkania z ludźmi prowadzącymi pogłębione życie religijne.

Dokument mówi także o katechezie sakramentalnej. W przypadku chrztu dziecka, zachęca się, by rodzice oraz chrzestni rozważyli wzięcie w niej udziału jeszcze przed narodzinami dziecka. „W uzasadnionych przypadkach, duszpasterze wraz z odpowiednio do tego przygotowanymi katechetami parafialnymi powinni zadbać o to, by katecheza chrzcielna – w odpowiednim czasie i miejscu – została przeprowadzona dla danej rodziny indywidualnie” - czytamy w dokumencie. Są także propozycje katechez dla rodziców dzieci, które przygotowują się do uroczystości pierwszokomunijnych a także do bierzmowania. Synod stwierdza, że katecheza parafialna dzieci i młodzieży nie może ograniczać się jedynie do ich przygotowania do sakramentów. Jest więc zachęta, aby m.in. włączać dzieci i młodzież w czynne uczestnictwo w nabożeństwach, zachęcać ich do przynależności do grup formacyjnych, organizować wyjazdy na wydarzenia modlitewno-formacyjne.

V Synod Diecezji Tarnowskiej wprowadza nową funkcję - katechetów parafialnych, którzy obok kapłanów i nauczycieli religii mogliby prowadzić spotkania. „Katechetami parafialnymi mogą zostać osoby szczególnie zaangażowane w życie parafialne, przede wszystkim animatorzy i liderzy grup, ruchów i stowarzyszeń religijnych działających na terenie parafii” - mówi ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, jeden z autorów dokumentu.

Wyzwaniem dla katechizacji w diecezji tarnowskiej może być podjęcie prac nad tarnowskim programem oraz opartych na nim podręcznikach do nauczania religii w szkołach i przedszkolach. Członkowie synodu wskazali ponadto, że w trosce o przyszłość katechezy w diecezji tarnowskiej należy zadbać o właściwe przygotowanie do posługi i stałą formację katechetów parafialnych. W tym celu są plany powstania diecezjalnej szkoły katechetów parafialnych, która będzie kształcić osoby świeckie do tej posługi.

Głosowanie poprzedziła dyskusja. Członek synodu Jan Kiełbasa podkreśla, że w Polsce jest niski poziom wiedzy religijnej, co widać m.in. w popularnych programach telewizyjnych.

„Na synodzie nie zastanawialiśmy się czy to, co przekazują katecheci jest dla ludzi zrozumiałe, czy jest to dla młodych wartością. Moja diagnoza jest taka, że nie jest wartością, bo nie mają oni relacji z Jezusem” - podkreśla członek synodu, który głosował przeciw.

W ubiegłym roku nieuczęszczających na lekcje religii było 2,69%. W tym roku szkolnym jest to 4,07%. Różnica wynosi więc 1,4%.

„Skończyłam edukację 3 lata temu. Ja nie usłyszałam na religii, że Bóg mnie kocha, ale tylko, że muszę nauczyć się modlitw i katechizmu. Zdarza się, że katecheza to wolna lekcja, na której można robić inne rzeczy” - powiedziała na synodzie Alicja, przedstawicielka młodego pokolenia.

Dokument został przygotowany przez  Komisję do spraw Katechezy V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Był szeroko konsultowany. Także podczas sesji plenarnej wprowadzono kilka poprawek.

Podsumowując obrady biskup tarnowski Andrzej Jeż zachęcał, aby nadal członkowie synodu angażowali się w prace synodalne. „Jest jeszcze dużo wyzwań i tematów, które czekają na podjęcie” - dodał Pasterz Kościoła tarnowskiego.

Podczas Sesji Plenarnej sekretarz generalny ks. Piotr Cebula, przedstawił również, jak przebiegają prace synodalne w Komisjach, mówił o roli Parafialnych Zespołów Synodalnych i relatorów. Członkowie synodu dowiedzieli się, że powstaje dużo instrukcji, regulaminów i statutów, a dotyczyć one będą m.in. ruchów i stowarzyszeń, duszpasterstwa, ochrony zabytków czy działalności charytatywnej.

Zapraszamy do oglądnięcia filmów oraz naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany środa, 04 grudzień 2019 21:04