czwartek, 16 styczeń 2014 16:07

Odszedł pielgrzym

Napisane przez

KsKonwentW szpitalu w Gorlicach zmarł ks. Czesław Konwent, dyrektor Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego i były proboszcz parafii w Porąbce Uszewskiej. Pogrzeb odbył się w Porąbce Uszewskiej w sobotę, 18 stycznia. To był życzliwy i otwarty pielgrzym, który tylko Lourdes odwiedził sto pięćdziesiąt razy - tak ks. Czesława Konwenta wspomina ks. Krzysztof Orzeł. Duchowni wspólnie organizowali wyjazdy pielgrzymkowe do Ziemi Świętej i do sanktuariów maryjnych Europy.

Smutna wiadomość o śmierci ks. Czesława Konwenta dotknęła mnie w szczególny sposób - mówi ks. Krzysztof Orzeł, wicedyrektor Radia RDN Małopolska.

Współpracę z ks. Czesławem wspominam bardzo dobrze. Był osobą życzliwą, otwartą i zaangażowaną. Pragnął, aby nasi diecezjanie wędrowali do świętych miejsc. Sam był pielgrzymem. Podczas wspólnej rozmowy powiedział, że zawsze przeżywał osobiste pielgrzymki mimo że do Lourdes wyjeżdżał dwudziesty, czterdziesty, czy pięćdziesiąty raz - dodaje.

Współpracownicy i przyjaciele mówią, że pielgrzymowanie było Jego całym życiem. Przygotowywał i prowadził setki grup pielgrzymów do sanktuariów, m.in. w których czczona jest Matka Boża. Sam był wielkim czcicielem Maryi. Potrafił godzić aktywność z modlitwą - codziennie odprawiał medytacje. Był człowiekiem pogodnym, pomagał ubogim i potrzebującym.

Ostatnio przygotowywał pielgrzymki autokarowe na kanonizację bł. Jana Pawła II.

W ubiegłym roku, urodzony w 1949 roku ks. Czesław Konwent obchodził jubileusz 40-lecia kapłaństwa. Sporą część pracy duszpasterskiej poświęcił Porąbce Uszewskiej, gdzie był proboszczem. Był też dziekanem dekanatu wojnickiego, a także dekanatu Porąbka Uszewska.

Ks.Konent2Ks. Prałat mgr lic. Czesław Konwent urodził się 8 lipca 1949 roku w Faściszowej. Pochodził z parafii św. Idziego Opata w Zakliczynie. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 27 maja 1973 roku. Jako wikariusz pracował w parafii Ropczyce, miał też zleconą troskę o budowę kaplicy w Ropczycach - Czekaju. W latach 1985 – 2001 pełnił urząd proboszcza parafii Porąbka Uszewska. Ponadto sprawował obowiązki dziekana dekanatu Wojnicz, a następnie dziekana dekanatu Porąbka Uszewska. Pełnił też funkcję diecezjalnego referenta do spraw środków społecznego przekazu. Dzięki jego staraniom zostało utworzone i rozwinęło szeroką działalność Diecezjalnego Biuro Pielgrzymkowe, którego był dyrektorem w latach 2001 – 2009 oraz od roku 2010. Od 2003 roku był Kanonikiem Gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Bochni. W roku 2008 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Otrzymał też w 2009 roku godność Honorowego Kapelana Lourdes.

eb,pd/RDN Małopolska

Ostatnio zmieniany niedziela, 19 styczeń 2014 16:52
Więcej w tej kategorii: « Jubileusz KSM Zmiany w parafiach »