środa, 12 marzec 2014 19:12

Pierwszy rok pontyfikatu papieża Franciszka

Napisane przez

papieznowyW czwartek, 13 marca, mija rok odkąd kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został Papieżem Franciszkiem. Podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został wybrany na nowego papieża i przybrał imię Franciszek. W rocznicę pontyfikatu za papieża modlić się będą duchowni, siostry zakonne i świeccy z diecezji tarnowskiej.

Z Franciszkiem Kościół przeżywa na nowo cud Zielonych Świąt. W ten sposób pierwszy rok pontyfikatu Papieża z krańca ziemi podsumowuje dla Radia Watykańskiego Salvatore Martinez, kierujący Ruchem Odnowy w Duchu Świętym we Włoszech. Wskazuje on na przemawiające do ludzi gesty Papieża i jego prosty, komunikatywny język.

Papież Franciszek w Rio de Janeiro powiedział 'Chcę rabanu w waszych diecezjach!'. Młodzież diecezji tarnowskiej odpowiedziała na te słowa. W wielu miejscach naszej diecezji odbywają się wieczorne spotkania, czuwania młodzieży, które mają m.in. pobudzić ich aktywność apostolską, pomóc młodym ludziom odważnie świadczyć o wierze w Chrystusa.

-Oazowym rabanem do kwadratu mamy ogromne zainteresowanie. Ten pomysł bardzo cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. To jest przede wszystkim dla nich taki czas spotkania, czas zawiązania wspólnoty między parafialnej. To jest czas dzielenia się swoją wiarą, przeżyciami związanymi z bycia w rożnych grupach. To jest też czas wspólnej modlitwy, adoracji, uwielbienia- mówi Marta Wideł z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

"HABEMUS PAPAM FRANCISCUM"

Rok temu o godz. 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym na znak, że kardynałowie uczestniczący w konklawe dokonali ważnego wyboru, a ich wybór został przyjęty. Niemal natychmiast na papieskim koncie na Twitterze "@pontifex" pojawił się wpis "HABEMUS PAPAM FRANCISCUM".

Kto został nowym Papieżem i jakie przyjął imię, dowiedzieliśmy się po kilkadziesięciu minutach. Oznajmił to światu z balkonu Bazyliki Watykańskiej kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran.

Nowo wybrany papież Franciszek - pierwszy w dziejach Kościoła papież z Ameryki Południowej pokazał się światu na balkonie Bazyliki Świętego Piotra niedługo później.

Ten wybór kardynałów skomentował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, który przyznał, że jest zaskoczony wyborem Jorge Maria Bergoglia z Argentyny na papieża. Podkreślił, że imię Franciszek wyraża "prostotę i ewangeliczne świadectwo".

Swoje zaskoczenie ks. Lombardi podkreślił podczas briefingu. - Nie wiem, co powiedzieć, jestem w całkowitym szoku, uczestniczę w tym momencie radości Kościoła, ale muszę najpierw odnaleźć się w tej nowej sytuacji - przyznał watykański rzecznik. - To niespodzianka, która wyraża odwagę kardynałów. Dodał, że "po raz pierwszy mamy papieża, pochodzącego z innego kontynentu".

- Bracia i siostry, dobry wieczór - tymi słowami przywitał się z wiernymi nowy papież. - Zdaje się, że kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata – mówił Ojciec święty. Nowy papież modlił się z tłumami w intencji papieża – emeryta Benedykta XVI. Poprosił, aby modlić się także za niego.

Kardynał był arcybiskupem Buenos Aires. Ukończył studia na kierunku chemia, po czym rozpoczął swoją formację w seminarium. W 1958 roku wstąpił jednak do zakonu jezuitów, tam też kontynuował naukę, zgłębiając nauki humanistyczne: filozofię, literaturę i psychologię. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Śluby wieczyste złożył cztery lata później.

papiezFranciszek

W Villa Barilari był mistrzem nowicjatu. Uczył też na Wydziale Teologii. Był również rektorem kolegium w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej w tym samym mieście, a także prowincjałem Argentyny. Przez pewien czas pracował w Niemczech, gdzie kończył doktorat. Po powrocie do kraju pełnił funkcję dyrektora duchownego w Colegio del Salvador w Cordobie, a później rektora Kolegio Maximo San José w San Miguel.

W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a po śmierci kard. Quarraciono objął tę diecezję. Jednocześnie pełnił też funkcję ordynariusza dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie. Był także Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.

Do godności kardynalskiej został wyniesiony w 2001 roku. Podczas konklawe w 2005 roku był w gronie papabile. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Życiorys - Radio Watykańskie

Zdjęcia z TV Watykan.