wtorek, 27 kwiecień 2021 16:16

Napisane przez BP KEP
Bp Lechowicz: Za wstawiennictwem Prymasa Wyszyńskiego polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i Rodaków BP KEP

Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków w kraju i za granicą – powiedział bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonego 2 maja.

Bp Lechowicz zaprosił do łączności modlitewnej w niedzielę, 2 maja. W tym dniu o godz. 13 zostanie odprawiona w Kaplicy na Jasnej Górze Msza święta w intencji Polonii. Eucharystia będzie transmitowana przez TVP Polonia.

„Będziemy też w sposób szczególny dziękować Bożej Opatrzności za dar zapowiedzianej beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1964 – 1981 pełnił funkcję Protektora – Opiekuna duchowego polskich emigrantów” – zaznaczył bp Lechowicz.

BP KEP

Słowo Delegata Konferencji Episkopatu Polski Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Od 2002 roku dzień 2 maja obchodzony jest w Polsce jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To wyraz uznania dla Polonii i Polaków żyjących poza Ojczyzną za wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz za pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Mimo że Kościół w Polsce na co dzień otacza modlitwą Polonię i Polaków za granicą, to jednak w dniach 2 i 3 maja – w uroczystość Królowej Polski, ta modlitwa staje się jeszcze bardziej intensywna. Pragnę zaprosić Was, Drodzy Rodacy, do łączności modlitewnej w najbliższą niedzielę, 2 maja. W tym dniu o godz. 13:00 czasu polskiego zostanie odprawiona w jasnogórskiej kaplicy Królowej Polski Msza święta w intencji Polonii. Udział w tej Eucharystii umożliwi transmisja przez TVP Polonia.

W dniach 2 i 3 maja będziemy też w sposób szczególny dziękować Bożej Opatrzności za dar zapowiedzianej beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1964 – 1981 pełnił funkcję Protektora – Opiekuna duchowego polskich emigrantów. Proszę Was, abyście poprzez modlitwę oraz zapoznanie się z jego osobą i działalnością jak najlepiej przygotowali się do beatyfikacji, która odbędzie się 12 września.

Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków w kraju i za granicą. Prośmy o dar wiary, która potrafi przybliżyć nas do Boga i siebie nawzajem. Albowiem jak mówił kard. Wyszyński: „W szeregu licznych zagrożeń największym niebezpieczeństwem jest zagrożenie wiary; podcina ono korzenie  całego naszego pokoju, ładu i bytu narodowego” (Jasna Góra, 3 maja 1973).

bp Wiesław Lechowicz

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej