piątek, 05 maj 2023 17:35

Odpust w Szczepanowie – program / 7-14 maja 2023

Napisane przez Parafia Szczepanów
Odpust w Szczepanowie – program / 7-14 maja 2023 fot. ks. Marian Kostrzewa

W niedzielę 7 maja 2023r. w Szczepanowie rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika – głównego patrona Polski. Wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy” w roku 770. rocznicy kanonizacji Św. Stanisława BM oraz 20. rocznicy wyniesienia kościoła szczepanowskiego do Godności Bazyliki Mniejszej.

W pierwszych dniach maja do tej miejscowości zmierzają tysiące pielgrzymów, by uczcić Wielkiego Patrona Polski. Uroczystości potrwają od 7 do 14 maja. Wraz z pielgrzymami do Szczepanowa przybywają również bardzo licznie księża rodacy oraz księża, którzy kiedyś pracowali w tutejszej parafii. Po każdej Mszy Św. odprawianej w okresie odpustu wierni mogą ucałować relikwie Św. Stanisława.

Odpust rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszą niedzielę maja. W kolejnych dniach w programie odpustu znalazły się liczne pielgrzymki różnych grup społecznych, w intencji których prowadzone będą modlitwy m.in. służb mundurowych, życia konsekrowanego, młodzieży, osób starszych i chorych, kapłanów obchodzących rocznicę święceń i wielu innych grup.

Jak co roku w okresie wielkiego odpustu – młodzieży z dekanatu szczepanowskiego udzielany będzie Sakrament Bierzmowania. Udzieli go ksiądz biskup Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w roku bieżącym w sobotę 13 maja. O godz. 10.00 uroczysta procesja wyruszy z Kaplicy Narodzenia św. Stanisława do szczepanowskiej Bazyliki. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Błogosławionego Papieża Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. Tuż przed Mszą Świętą nastąpi poświęcenie 20 fresków tajemnic różańcowych i objawień MB w Fatimie i Gietrzwałdzie jakie zostały zamontowane w krużgankach placu sanktuaryjnego. W sumie odpustowej o godzinie 11.00 udział wezmą oprócz szczepanowskich parafian – również liczni pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej.  Uroczystej Mszy Świętej w tym dniu przewodniczył będzie JE Ks. Kardynał Gerhard Ludwig Moller.

Odpust w Szczepanowie – program / 7-14 maja 2023 r.

Odpust 7 14.05

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 maj 2023 13:43