poniedziałek, 09 wrzesień 2019 22:01

Napisane przez ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej / fot.: Agnieszka Juszczyk
XII Spotkanie Komisji Głównej V Synodu Diecezji Tarnowskiej - PRAWO W SŁUŻBIE ŁASKI fot. Agnieszka Juszczyk

Efektywność stanowienia dobrego prawa zależy również od znajomości wszelkich przepisów regulujących daną dziedzinę życia. Efektywność katechizacji jest tym większa, im lepiej uda się zintegrować katechezę szkolną z parafialną; im bardziej atrakcyjną będzie oferta katechetyczna adresowana także dla dorosłych. Jak efektywnie wprowadzać w życie rozwiązania prawo-duszpasterskie zastanawiali się członkowie synodalnej Komisji Głównej.

Słuchać i służyć!

9 września 2019 roku w kurii diecezjalnej odbyło się XII posiedzenie Komisji Głównej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Rozpoczęło się ono od prezentacji najnowszej książki wyrosłej na około synodalnej niwie czyli „Ustawodawstwa diecezji tarnowskiej w latach 1985-2017”. Książka licząca 516 stron i zaopatrzona w szczegółowy indeks tematyczny, stanowi antologię wybranych aktów prawnych wydanych przez pasterzy Kościoła tarnowskiego ostatnich lat. Jak czytamy we Wstępie zatytułowanym „Prawo w służbie łaski”: „Aby globalnie spojrzeć na stan diecezji tarnowskiej, należy również wejrzeć na rozwiązania, które są już obecne w ustawodawstwie diecezjalnym, a być może zostały jedynie pokryte patyną zapomnienia (…). Czytelników prosimy, aby nie tylko życzliwe przyjęli książkę, ale i ochotnie wprowadzali w czyn jej zapisy. Wszystko po to, aby można było jeszcze owocniej służyć duszom nieśmiertelnym. Tak więc: słuchać Prawa Bożego i służyć Ludowi Bożemu!”

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podziękował za przygotowanie książki. Podkreślił, iż dzięki niej można zyskać optymalną orientację w bogatej prawnokościelnej materii diecezji tarnowskiej, to zaś jest dobrym punktem wyjścia do bieżących prac synodalnych – do tworzenia adekwatnych dokumentów. Pasterz Kościoła tarnowskiego wyraził też nadzieję, iż „Ustawodawstwo…” trafi do wszystkich parafii diecezji.

Budowa pomostów

Ks. dr Tomasz Lelito, przewodniczący Komisji ds. Katechezy V Synodu Diecezji Tarnowskiej, zaprezentował już „poprawiony” Dokument poświęcony kwestiom katechetycznym; odniósł się przy tym do zgłaszanych przez zebranych uwag i postulatów. Dyskusję zdominowały przede wszystkim dwa tematy: katecheza parafialna oraz katecheza dorosłych. Parafia – jak podkreślał prelegent – jest uprzywilejowanym miejscem katechezy; zaś najznakomitszą jej formę stanowi katecheza dorosłych. Zgromadzeni zastanawiali się jak uatrakcyjnić ofertę katechetyczną, jakie praktyczne rozwiązania wprowadzić, aby katecheza dorosłych mogła być efektywnie wdrażana w parafialne życie, realizując swój podstawowy cel, czyli formowanie świadków Chrystusa odznaczających się gorliwością w wyznawaniu wiary i zapałem ewangelizacyjnym.

Biskup Andrzej Jeż zaakcentował konieczność jeszcze lepszego budowania pomostów między katechezą szkolną a parafialną: „Istnieją takie pola styczne, przestrzenie wspólnych wartości ważnych tak dla szkoły, jak i parafii. W tym kontekście nie do przecenienia jest właściwe bycie duszpasterza w środowisku nauczycielskim, a szerzej również odpowiedniego duszpasterstwa tej jakże ważnej grupy społecznej” – dodał.

Dbałość o doktrynę i modlitwę

Przewodniczący Komisji ds. Ewangelizacji, ks. dr Michał Dąbrówka, zaprezentował projekt dokumentu „Sanktuaria oraz duszpasterstwo pielgrzymów i turystów w diecezji tarnowskiej”. Jak podkreśli, projekt był konsultowany podczas odbytego 4 września br. spotkania z kustoszami sanktuariów diecezji. Wobec niewątpliwego wzrostu ruchu pielgrzymkowego oraz turystycznego, członkowie Komisji Głównej zastanawiali się nad kwestią zapewnienia odpowiedniej opieki duszpasterskiej w ośrodkach sanktuaryjnych oraz turystycznie atrakcyjnych. Zauważano potrzebę wzorcowej dbałości o liturgię, celebrę Mszy św. i wszelkich nabożeństw, w tych wyjątkowych świętych miejscach. Podobna dbałość powinna również objąć samą przestrzeń sakralną (aby nic nie zakłócało modlitewnej ciszy), a zarazem wszelkie dewocjonalia i wydawnictwa oferowanie w strefie około sanktuaryjnej – pielgrzym czy turysta nabywając tam daną rzecz powinien mieć pewność, iż jest ona doktrynalnie poprawna i kultycznie właściwa.

Podczas XII posiedzenia Komisji Głównej biskup Andrzej Jeż ogłosił, iż trzecia sesja plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej odbędzie się 30 listopada 2019 roku.  Zaś XIII spotkanie Komisji Głównej planowane jest na 1 października br.

Ostatnio zmieniany środa, 11 wrzesień 2019 12:00