środa, 29 kwiecień 2015 00:00

Trzy palce świętości

Napisane przez Ks. Mateusz Kiwior COr

„Franciszkanie i dominikanie mają swoich tercjarzy, a filipini oratorium”, w ten sposób ponad sto lat temu pisał bł. kard. Jan Henryk Newman – założyciel Oratorium w Wielkiej Brytanii. Oratorium posiada wiele różnych sekcji, a każda z nich zajmuje się innym apostolatem. Szczególnym celem oddziaływań Księży Filipinów są młodzi, którzy na co dzień tworzą wspólnoty Oratorium Młodych.

Co roku na przełomie kwietnia i maja członkowie tych wspólnot spotykają się w jednym 7 domów filipińskich w Polsce, by przez trzy dni modlić się, rozważać słowo Boże i odpoczywać w atmosferze chrześcijańskiej radości, której apostołem i prorokiem był św. Filip Neri.

W br. filipini na całym świecie przeżywają wyjątkowy czas Jubileuszu 500-lecia urodzin św. Filipa Neri – pomysłodawcy Oratorium. Ogólnopolskie Spotkanie Oratorium Młodych w tym szczególnym roku będzie miało miejsce w Tarnowie w dniach od 30 kwietnia do 3 maja. Ok. 100 młodych zaangażowanych w duszpasterstwo domów filipińskich w Radomiu, Tomaszowie Mazowieckim, Gostyniu, Poznaniu i Tarnowie spędzi trzy dni pod hasłem „Trzy palce świętości”.

Nazwa tegorocznego spotkania nawiązuje do zwyczaju świętego Filipa Neri, który często powtarzał, że świętość mieści się na przestrzeni trzech palców, a mówiąc to przykładała trzy palce do czoła, pokazując w ten sposób, że droga do świętości prowadzi w pierwszej kolejności przez umartwienie rozumu, a więc sądów o sobie i innych. Pozbycie się dumy i własnej pychy jest również, według św. Filipa, koniecznym warunkiem prawdziwej chrześcijańskiej radości wolnej od melancholii, skrupułów i depresji.

„Trzy palce świętości” Filipa, stały się inspiracją dla młodych z tarnowskiego oratorium, aby wraz z przybywającymi do Tarnowa oratorianami przyjrzeć się trzem ważnym elementom filipińskiej duchowości: familiarnemu rozważaniu słowa Bożego, adoracji i pielgrzymowaniu.

W każdym w tych „trzech palców” oratoryjnej duchowości widać wyraźnie postać św. Filipa, który tworząc małe wspólnoty o silnych rodzinnych więziach zachęcał do rozważania i przeżywania słowa Bożego w atmosferze zażyłości z Jezusem, którego w tym słowie odnajdujemy; następnie jako jeden z inicjatorów nabożeństwa 40-godzinnego zachęcał swoich uczniów do nieustannej adoracji Zmartwychwstałego w Najświętszym Sakramencie; a potem by spotkania się nie nużyły i nie wprawiały uczestników w pewnego rodzaju rutynę, zabierał ich na pielgrzymkę do siedmiu kościołów Rzymu – pielgrzymkę, podczas której wspólnie śpiewano, głoszono krótkie kazania, modlono się, i nawiązywano wspaniałe międzyludzkie relacje.

Przykład św. Filipa pragną naśladować młodzi przybywający na Ogólnopolskie Spotkanie Oratorium Młodych do Tarnowa. Wezmą udział w filipińskiej pielgrzymce do Tuchowa – w piątek 1 maja. Codziennie będą uczestniczyć w Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, a w sobotę w małych grupach będą na wzór oratoryjny rozważać słowo Boże.

Szczególnym punktem Spotkania Oratorium Młodych, będzie wspólny wyjazd do Nowego Wiśnicza i spotkanie z postacią Sługi Bożego ks. Ferdynanda Machaya (młodszego) – tarnowskiego filipina – męczennika II Wojny Światowej. Jest ku temu szczególna okazja, bowiem 5 czerwca br. przypada 75. rocznica śmierci ks. Ferdynanda, a zaledwie kilka tygodni temu szczątki Sługi Bożego zostały przeniesione do tarnowskiego kościoła Księży Filipinów – kościoła, w którym przypomnijmy, przez 5 lat wzrastał w powołaniu jako filipiński kleryk i pracował przez 1,5 roku jako młody i bardzo gorliwy kapłan.

Dziś Sługa Boży Ferdynand staje jako przykład heroicznego poświęcenia i oddania życia dla Chrystusa w okolicznościach skrajnej nienawiści do Boga i Kościoła, jakie panowały od pierwszych dni hitlerowskiej okupacji.

Ogólnopolskie Spotkanie Oratorium Młodych „Trzy palce świętości”, będzie więc dla uczestników doskonałą okazją do zapoznania się ze sposobem realizowania filipińskiego charyzmatu w Oratorium w Tarnowie, pogłębienia wiedzy na temat św. Filipa i jego duchowych synów, a przede wszystkim do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych przyjaźni.

Więcej informacji na temat spotkania można znaleźć na facebookowym profilu: 3palce, na kanale YouTube: TrzyPalceŚwiętości i na stronie filipini.eu

Ostatnio zmieniany czwartek, 30 kwiecień 2015 12:00