czwartek, 19 październik 2023 18:42

39 rocznica śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki
Galeria zdjęć  Galeria video

39 rocznica śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. W chrzcie św. otrzymał imię Alfons, ale później, na V roku w seminarium, zmienił je na Jerzy. Był trzecim z pięciorga dzieci i wychowywał się w trudnych warunkach. Jego rodzice, Marianna i Władysław, byli rolnikami i w domu stawiali na wiarę, modlitwę i rozmowy o historii Polski. Kiedy miał 5 lat, jego wujek, żołnierz Armii Krajowej, zginął z rąk Sowietów w 1945 roku. Ks. Jerzy ukończył szkołę podstawową i liceum w Suchowoli. Był przeciętnym uczniem, ale zawsze był bardzo związany z wiarą. W 1956 roku przyjął I Komunię Świętą i bierzmowanie. Jego prawdziwa osobowość jako duchowego przywódcy ujawniła się podczas służby wojskowej, gdzie stanął w obliczu trudności i prób, które miały na celu złamanie jego wiary i powołania. Mimo represji i trudnych warunków, nie ugiął się przed presją i zachował swoją wiarę. Po powrocie do seminarium w 1970 roku ciężko zachorował. Ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1972 roku i rozpoczął pracę jako wikariusz w różnych parafiach w Warszawie. Był ceniony przez parafian za swoją bliskość, zainteresowanie drugim człowiekiem i gotowość do pomocy. Zyskał przyjaciół i zaufanie wiernych, zwłaszcza troszczył się o chorych i potrzebujących. W sierpniu 1980 roku, gdy ogarnął Polskę strajk Solidarności, kapłan stał się duszpasterzem dla pracowników Huty Warszawa. Organizował msze św. na terenie zakładu pracy. To on także przewiózł tekst encykliki Jana Pawła II na I Krajowy Zjazd "Solidarności" w Gdańsku.  Niemal od samego początku stanu wojennego był obserwowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Mimo represji kontynuował swoją pracę duszpasterską i organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin. Był atakowany w prasie i poddawany wielogodzinnym przesłuchaniom. Jednak nie zrezygnował z głoszenia swojej wiary i wartości, takich jak prawo, wolność i solidarność. Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku, po nieudanym pierwszym zamachu na jego życie. Jego śmierć wywołała ogromny żal i smutek w Polsce, a jego pogrzeb zgromadził ogromne tłumy.

Bł. księże Jerzy módl się za nami!

Ostatnio zmieniany piątek, 20 październik 2023 14:21