poniedziałek, 29 styczeń 2024 10:30

10 Jubileusz przyjęcia sakry biskupiej przez biskupa Stanisława Salaterskiego

10 Jubileusz przyjęcia sakry biskupiej przez biskupa Stanisława Salaterskiego

Z udziałem miejscowego proboszcza oraz byłego księdza wikariusza ówczesnego proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, w kościele św. Mikołaja bpa w Tymowej, odprawiona została Msza święta dziękczynna z okazji 10. rocznicy przyjęcia trzeciego stopnia sakramentu święceń, której przewodniczył J.E. ks. bp Stanisław Salaterski, tarnowski sufragan a zarazem jubilat.

- Na różny sposób czas płynie. Minęło 10 lat, kiedy jeden z nas z parafii tymowskiej został zaproszony do posługi biskupa. Cieszę się, że możemy dzisiaj razem dziękować Panu Bogu za wszelkie dobro, które stało się dzięki temu, że mnie powołał i posłał - mówił we wprowadzeniu do Mszy świętej, ksiądz biskup Jubilat.

Patrząc retrospektywnie na karty historii Kościoła, nie można pominąć wydarzenia jakie miało miejsce 24 stycznia 2014 roku w murach tarnowskiej katedry. W tym dniu pochodzący z Tymowej, ks. prałat Stanisław Salaterski otrzymał świecenie biskupie, nazywane również trzecim stopniem sakramentu święceń. Głównym konsekratorem był Andrzej Jeż, biskup diecezjalny tarnowski, zaś współkonsekratorami arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz Władysław Bobowski, emerytowany biskup pomocniczy tarnowski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Gaudium fidei prædicare” (głosić radość wiary).

Okolicznościową homilię podczas Mszy świętej jubileuszowej wygłosił ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku, który przez 7 lat pełnił posługę wikariusza w parafii katedralnej w Tarnowie, której proboszczem był wówczas ks. prałat Stanisław Salaterski. W wygłoszonej Słowie Bożym mówił nie tylko na temat osobowości Dostojnego Jubilata, podkreślając Jego skromność i pokorę, ale nawiązał również do liturgii dnia na temat powołania.

- Wzbudzę im proroka spośród ich braci. Takiego jak ty i włożę w jego usta moje słowa. Będzie im mówił wszystko co mu nakaże – mówił ksiądz Kaznodzieja cytując fragment z Księgi Powtórzonego Prawa. A zatem prorok będzie podobny do mnie, będzie podobny do nas, będzie jednym z nas, bo właśnie na nim spoczywa ten szczególny przywilej i tak szczególna łaska, która pozwala mu być ustami samego Pana Boga, który jest znakiem Boga. Właśnie dlatego mamy radośnie śpiewać Bogu i wznosić okrzyki ku chwale opoki naszego zbawienia, że spośród nas jest ktoś – kto może być tym szczególnym znakiem Boga i Jego szczególną własnością. Jest powołany, aby mieć udział w tej misji prorockiej Chrystusa – mówił dalej były wikariusz księdza biskup Jubilata.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. biskup Jubilat otrzymał w prezencie od miejscowych parafian figurę św. Stanisława Kostki wraz z życzeniami, po czym udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Wcześniej skierował jeszcze kilka słów podziękowań do swoich tymowskich rodaków- parafian.

- ksiądz Stanisław syn tej ziemi; Ten, który dzierży pastorał w swojej ręce oraz nosi mitrę, jest naszą dumą i naszym „skarbem”. My tego na co dzień doświadczamy – mówił na zakończenie Eucharystii ks. Mariusz Żuczek, proboszcz tymowskiej parafii. Dajesz nam dobry przykład chrześcijańskiego życia, modlisz się za nas i wspierasz nas na różne sposoby, w tym również materialnie. Dlatego dziękuje za wszelkie dobro, jakiego doświadczamy w naszym życiu poprzez Twoją posługę – podkreślił.

Marek Białka

Ostatnio zmieniany środa, 31 styczeń 2024 09:53