poniedziałek, 26 luty 2024 10:35

Napisane przez ks. Jakub Jasiak
fot. Przemysław Rura fot. Przemysław Rura
Praktykować cnoty

250 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej spotkało się na jednym z trzech Wielkopostnych Dni Skupienia, tym razem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. - To sprawdzona forma spotkania formacyjnego i skupienia. W każdym roku towarzyszy nam inny kontekst, jak również inna osoba z naszej diecezji. W tamtym roku modliliśmy się o beatyfikację ks. Jana Czuby, w tym roku o kanonizację bł. Karoliny Kózkówny. Intencji naszej modlitwy było wiele, bo przecież człowiek jest drogą Kościoła - mówi ks. Jakub Jasiak, diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Wielkopostny Dzień Skupienia oraz rekolekcje jesienne są obowiązkową formą stałej formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, którym Kościół stawia wysokie wymagania z racji pełnionej funkcji. W czasie dnia skupienia nadzwyczajni szafarze uczestniczyli w adoracji, Mszy św., spowiedzi św. oraz wykładzie. Był czas na sprawy formalne, jak również na dyskusje, zadawanie pytań i wnioski na przyszłość. Poruszono temat duchowości nadzwyczajnego szafarza oraz wprowadzenia i recepcji dokumentów V Synodu diecezji tarnowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentu o liturgii. - Nasz opiekun wezwał nas do praktykowania cnót kardynalnych: roztropności, sprawiedliwości, męstwa i umiarkowania. To jeden z przykładów szczególnego rysu męskiej duchowości naszej wspólnoty - mówi nadzwyczajny szafarzy z Dębicy.

- To dobry czas umocnienia wspólnoty, zwrócenia uwagi na wiele aspektów naszej posługi i możliwość zastanowienia się nad sobą i podjęcia nawrócenia - dodaje nadzwyczajny szafarz z Bochni.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w refektarzu seminaryjnym, który jest również czasem zawiązywania wspólnoty i umocnienia relacji.
Kolejne Wielkopostne Dni Skupienia odbędą się w sobotę 2 marca w Tarnowie i 9 marca w Nowym Sączu.

Fot. Przemysław Rura
Ostatnio zmieniany piątek, 01 marzec 2024 21:36