niedziela, 29 październik 2023 20:35

Galeria zdjęć  Galeria video

List biskupa Reimann'a jako zwieńczenie Tygodnia Misyjnego

Kochani,

Jako uczniowie Chrystusa jesteśmy przez Niego powołani do bardzo konkretnej misji, którą jest głoszenie Jego Ewangelii całemu światu. To głoszenie, ktore wyraza sie przede wszystkim w dawaniu codziennego swiadectwa o czym przypomina nam również przeżywany obecnie w Kościele Synod o Synodalności podejmujący niezwykle potrzebną dzisiaj refleksję, na temat umiejętności słuchania, współodpowiedzialności za Kościół, i wreszcie wspólnego wędrowania tą samą drogą. Synod mówi nam również, że trzeba na nowo postawić w centrum naszego życia Jezusa. To na bazie własnej, osobistej z Nim relacji oraz doświadczenia wiary będziemy zdolni do tego żeby, jak mówi papież, z rozpalonymi sercami, otwartymi oczyma i nogami gotowymi do drogi rozpalać inne serca Bożym słowem, otwierać oczy bliźnich na Jezusa obecnego w Eucharystii i zapraszać ich do wspólnego kroczenia ku zbawieniu.

Ten nakaz Jezusa w sposób bardzo konkretny, tu, w Boliwii realizują też od trzydziestu lat Wasi, tarnowscy księża - misjonarze. W Naszym Wikariacie Apostolskim Nuflo de Chavez pracuje obecnie sześciu kapłanów z diecezji tarnowskiej i w kontekście przeżywanego Tygodnia Misyjnego chciałbym ponownie podziękować za ich rozpalone wiarą serca, otwarte oczy na potrzeby miejscowych ludzi oraz nogi, które zawsze są gotowe, żeby przemierzać drogi różnych parafii Wikariatu aby dzielić się tym osobistym świadectwem ze spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. To podziękowanie składam na ręce pasterza diecezji - biskupa Andrzeja Jeża, który troską duszpasterza otaczanie nie tylko miejsce swojej posługi biskupiej ale również cały Kościół powszechny i z otwartym sercem dzieli się swoimi kapłanami posyłając ich na żniwo tam, gdzie brakuje robotników.

Drodzy Przyjaciele Misji, wiem że Wasza diecezja przezywa w tym roku radość z pięćdziesięcioletniej posługi tarnowskich księży na terenach misyjnych. Cieszę się, że i nasz Wikariat wpisuje się w ten jubileusz. Moja radość jest tym większa, że będziemy mogli tu, w Boliwii pod koniec roku wspólnie z przedstawicielami Waszej diecezji przeżywać święta Bożego Narodzenia oraz podziękować Panu za te dzieła, których dokonuje przez ręce Waszych kapłanów. Myślę, że w sposób symboliczny to dziękczynienie wyrazi się w konsekracji rozbudowanego Kościoła, niegdyś kaplicy dojazdowej parafii katedralnej, a dzisiaj samodzielnej parafii p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, w Concepcion, w której od sześciu lat, a więc praktycznie od początku jej istnienia proboszczem jest ks. Tomasz Fajt, a wikariuszem od roku ks. Jan Baran. Z radością czekamy zatem, na to braterskie spotkanie i wspólne dziękczynienie, które będzie miało miejsce trzydziestego grudnia b.r.

Jeszcze raz życzę Wam bycia uczniem - misjonarzem zawsze i wszędzie tam, gdzie posyła Was Chrystus. Niech Pan Wam błogosławi, wyjaśnia Wam Pisma i łamie dla Was Chleb. A Wy umocnieni tym spotkaniem z rozpalonymi sercami, otwartymi oczami i nogami gotowymi do drogi idźcie i nieście Go całemu światu, poczawszy od swojej wlasnej rodziny.

Powierzmy rowniez ta misje Maryji, Wspomozycielce Wiernych, abysmy nie ustali w drodze i z radoscia glosili slowem i zyciem Dobra Nowine o Zbawieniu w Chrystusie

Z braterskim pozdrowieniem

† Antoni Bonifacy Reimann Panic, OFM Boliwia