czwartek, 20 lipiec 2023 11:41

Od św. Marcina do… św. Szymona

Napisane przez Marek Białka
Od św. Marcina do… św. Szymona fot. Marek Białka

Trwa tygodniowy odpust ku czci św. Szymona. Codziennie do miejsca narodzin lipnickiego bernardyna przybywają setki pątników.

We wtorek 18 lipca, tj. w dniu liturgicznego wspomnienia, spod kościoła św. Marcina w Gnojniku wyruszyła do Lipnicy piesza pielgrzymka w której uczestniczyły dzieci, młodzież, seniorzy, a także kilku kapłanów. Każdy niósł w sercu swoje własne intencje.

- Ja dziękuje Pan Bogu za dar kapłaństwa a także za wszelkie łaski jakimi mnie dotychczas obdarzył przez 25 lat posługi  kapłańskiej. Te krótkie rekolekcje w drodze do grodu św. Szymona traktuje, jako votum dziękczynne a zarazem nowennę  z prośbą o łaski potrzebne na dalsze lata posługi kapłańskiej – mówi ks. Mirosław Frankowski TChr, kapłan ze Zgromadzenia Księży Chrystusowców, na co dzień pracujący w parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Los Angeles, który obecnie przebywa na urlopie w Polsce, zaś  w tym roku świętuje srebrny jubileusz przyjęcia święceń prezbiteratu.

Po blisko trzech godzinach pątniczego marszu, w bramach kościoła św. Szymona wszystkich przybyłych pielgrzymów powitał ks. Andrzej Janiga, miejscowy wikariusz. Msza święta odpustowa, którą pod przewodnictwem Rev. Księdza Jubilata koncelebrowało kilku kapłanów z dekanatu brzeskiego i bocheńskiego, a także rodaków pochodzących z ościennych miejscowości, zgromadziła tłumy wiernych również z dekanatu lipnickiego, tudzież samej parafii Lipnica Murowana.

Na kończenie Mszy Świętej odmówiona została nowenna do św. Szymona, w czasie której odczytane zostały prośby i podziękowania za otrzymane łaski. O godz. 21.00 na lipnickim rynku odbyło się apel jasnogórski z udziałem licznie zgromadzonej młodzieży.

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 lipiec 2023 19:22