poniedziałek, 27 czerwiec 2016 16:12

Czekamy na młodych z całego świata

Napisane przez Ewa Biedroń

Ponad sześć tysięcy trzysta osób ma przyjechać do diecezji tarnowskiej od 20 do 25 lipca, czyli w tygodniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży. Ta liczba może się jeszcze zmienić, bo do końca czerwca trwa rejestracja w Krakowie.

Do diecezji tarnowskiej przyjadą młodzi m.in. z Francji, Ukrainy, Niemiec, Kongo, Korei Południowej, Chile, Ekwadoru, Słowacji, Peru, USA, Włoch, Ugandy, Czadu, Boliwii a nawet z Syberii i Madagaskaru.

„ Najwięcej pielgrzymów, bo ponad 3 tys. przyjedzie z Francji, a 2,5 tys. z Włoch. Korespondując także w innymi grupami najczęściej są pytania o to gdzie młodzi będą mieszkać, z kim będą się spotykać. Pytają też czy mogą przygotować występy, by zaprezentować je w parafiach. Większość młodych zamieszka u rodzin. Gościnność jest bardzo dużo. Bywa, że grupy będą w szkołach, ale dotyczy to niepełnoletnich, bo oni muszą być jako jedna grupa z opiekunami” - mówi Marta Wideł, kierownik Diecezjalnego Biura ŚDM.

Podczas Dni w Diecezji goście ze świata będą wspólnie się modlić z polską młodzieżą a także poznawać Małopolskę i Podkarpacie. W planach jest m.in. dzień pielgrzymkowy, podczas którego młodzi będą odwiedzać sanktuaria. W programie Dni w Diecezji jest także czyn miłosierdzia. Pielgrzymi wraz z miejscową młodzieżą, w ramach swoich parafii wykonają wymyślony przez siebie czyn miłosierdzia na rzecz wspólnoty parafialnej. Ma to być pamiątka przypominająca pobyt pielgrzymów w danej parafii. Najważniejszym wydarzeniem będzie wspólny sobotni wyjazd wszystkich grup do Starego Sącza, gdzie znajduje się Papieski Ołtarz. Tam 23 lipca, podczas Dnia Wspólnoty będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża, a po jej zakończeniu Festiwal Młodych.

Goście ze świata dostaną m.in. informatory o diecezji i mapy. To wszystko może się przydać, bo kapłani razem z młodymi diecezjanami zaplanowali dużo czasu na zwiedzanie regionu. Goście, którzy zatrzymają się na kilka dni w regionie sądeckim będą chodzić po górach, poznają tamtejsze zwyczaje a jedną z atrakcji będzie spływ na tratwach przełomem Dunajca.

Młodzi wyruszą pieszo m.in. na przełęcz Paproć, Przysłop, będą podążać szlakiem czerwonym na górę Gorc, gdzie znajduje się wieża widokowa. Inne grupy udadzą się pieszo do kapliczki „na Cisowym Dziole” . To miejsce znane z organizowanych tam Mszy po góralsku.

W Tarnowie mają m.in. mieszkać członkowie wspólnoty Cenacolo z całego świata. Pomaga ona ludziom uzależnionym pokonywać nałogi i uzależnienia. Wspólnota ma też dom w okolicach Tarnowa. 21 i 22 lipca o 20.30 na tzw. „starej kapłanówce” w Tarnowie ma odbyć się spektakl „Credo” przygotowany przez wspólnotę Cenacolo.

W niedzielę, 24 lipca na tarnowskim rynku zaplanowano koncert uwielbienia. Będą też tańce z wodzirejem. Zaśpiewa piosenkarz Iwan Komarenko z dziećmi z Afryki. 21 lipca na stadionie Sandecji w Nowym Sączu planowany jest międzynarodowy mecz Polska-Francja. Tego samego dnia w parku miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się piknik rycerski, podczas którego będzie inscenizacja Chrztu Polski. W innych miejscowościach także będzie czekać na pielgrzymów dużo atrakcji.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 czerwiec 2016 16:19