czwartek, 05 marzec 2015 00:00

Przygotowania do beatyfikacji

Napisane przez Ewa Biedroń

Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów zaprosił najbliższą rodzinę o. Zbigniewa Strzałkowskiego na uroczystości beatyfikacyjne do Peru. Misjonarz męczennik pochodzący z podtarnowskiej Zawady zostanie wyniesiony na ołtarze 5 grudnia 2015 r. w Chimbote razem o. Michałem Tomaszkiem. Prowincjał o. Jarosław Zachariasz i rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek spotkali się także z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.

Po powrocie z Peru, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów odwiedził w Zawadzie mającą osiemdziesiąt trzy lata matkę o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz jego dwóch braci. O. Jarosław Zachariasz zaprosił rodzinę na uroczystości beatyfikacyjne. Dwóch braci męczennika przyjęło to zaproszenie i planują polecieć do Peru. „Mama ojca Zbigniewa mówiła podczas spotkania, że ma marzenie, by się spotkać ze swoim najmłodszym synem w niebie" - powiedział po spotkaniu o. Szewek.

Prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz poinformował rodzinę o przygotowaniach do beatyfikacji oraz opowiedział o swojej wizycie w Peru. Najbliżsi misjonarza męczennika zadeklarowali, że przekażą zgromadzeniu dwa habity o. Zbigniewa Strzałkowskiego, które zostawił w domu przed wyjazdem na misje.

Habity i inne przedmioty należące do dwóch męczenników zostaną wyeksponowane na wystawie, którą franciszkanie planują zorganizować w krakowskim klasztorze, gdzie studiowali o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek. Podobna wystawa ma zostać zorganizowana w Pariacoto, gdzie misjonarze ponieśli śmierć męczeńską z rąk terrorystów ze Świetlistego Szlaku w dniu 9 sierpnia 1991 roku.

W piątek prowincjał franciszkanów odwiedzi też rodzinę drugiego misjonarza męczennika o. Michała Tomaszka, pochodzącego z z Łękawicy na Żywiecczyźnie.

Podczas wizyty w Tarnowie, franciszkanie rozmawiali także z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem o przygotowaniach do beatyfikacji. „Trudno jeszcze mówić o szczegółach, nakreśliliśmy pewne plany także dotyczące pielgrzymki do Peru oraz duchowego przygotowania do beatyfikacji" - dodaje prowincjał.

Franciszkanie prowadzą też konsultacje w sprawie transmisji telewizyjnej, która ma umożliwić duchowy udział w uroczystościach.

„Chcemy, by także tutaj ta uroczystość była celebrowana liturgicznie. Jeśli nie w dniu beatyfikacji, to jakaś forma dziękczynienia na terenie diecezji będzie miała miejsce" - powiedział prowincjał.

W 24. rocznicę męczeńskiej śmierci ojców Zbigniewa i Michała, tj. 9 sierpnia 2015 r. odbędzie się w Pariacoto uroczyste otwarcie grobów męczenników i pobranie ich relikwii. Mają one trafić również do Polski, m.in. do diecezji tarnowskiej.

Podczas wizyty w Tarnowie o. Jarosław Zachariasz podsumował swoją podróż do Peru. „Tamtejsi ludzie pamiętają o polskich misjonarzach męczennikach. Przy grobach naszych braci ciągle gromadzą się ludzie, modlą się i proszą o łaski dla siebie. Mieszkańcy gór - okolic gdzie posługiwali Zbigniew i Michał - z natury mało mówią, są powściągliwi jeśli chodzi o wypowiadanie swoich opinii, ale ilekroć wracamy do tematu, wspominają ich z ogromnym wzruszeniem, wdzięcznością i także żalem, że stało się to w ich miejscowości. Bracia, którzy pracują w Pariacoto tłumaczą ludziom tę śmierć na sposób ewangeliczny. Wiem, że łaski za wstawiennictwem o. Zbigniewa i o. Michała zostały wyproszone " - mówi o. Jarosław Zachariasz.

Rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek dodaje, że tamtejsi ludzie wybrali sami męczenników na swoich patronów. „O. Zbigniew jest patronem chorych, a o. Michał patronem dzieci, bo to była specyfika ich pracy na misji" - dodaje.

Tymczasem w czwartek 5 marca o g. 16.30 w Bazylice Franciszkanów w Krakowie rozpocznie się nowenna dziewięciu miesięcy przed beatyfikacją polskich męczenników z Peru. Zainaugurowana zostanie również strona internetowa poświęcona przyszłym błogosławionym – o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu i o. Michałowi Tomaszkowi.

Mszy przewodniczyć będzie przełożony krakowskiej prowincji, do której należeli męczennicy. We Mszy wezmą udział m.in. przełożeni franciszkańskich klasztorów, którzy specjalnie przyjadą na ten dzień z całej południowej Polski.

Od 5 marca do 5 grudnia we wszystkich klasztorach krakowskiej prowincji franciszkanów (24 w Polsce i 36 za granicą) codziennie podczas wspólnych modlitw z wiernymi bracia będą dziękować za dar życia i męczeństwa swoich współbraci oraz prosić o dobre przygotowanie do beatyfikacji i obfite jej owoce.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek ponieśli śmierć męczeńską z rąk terrorystów ze Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru 9 sierpnia 1991 r. Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. 3 lutego 2015 r. Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę na ich beatyfikację, która odbędzie się 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek będą pierwszymi polskimi misjonarzami - męczennikami wyniesionymi na ołtarze.

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 marzec 2015 16:35