poniedziałek, 18 maj 2015 00:00

Jubileusz 70-lecia kapłaństwa o. dr. Stanisława Podgórskiego

Napisane przez o. Witold Baran CSsR

W niedzielę 17 kwietnia celebrowano w tuchowskiej Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny niezwykły jubileusz 70-lecia kapłaństwa redemptorysty, o. dr. Stanisława Podgórskiego. Jubilat urodził się 31 października 1920 r w Pleśnej. Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył w przededniu II wojny światowej, 15 sierpnia 1939 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał zaś 22 kwietnia 1945 roku z rąk bpa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, Stanisława Rosponda.

Świętowanie 70-lecia kapłaństwa o. Stanisława zgromadziło rzeszę redemptorystów, kapłanów diecezjalnych, sióstr zakonnych oraz wiernych świeckich. Uroczyste obchody rozpoczęła Eucharystia sprawowana o godz. 10.30 pod przewodnictwem dostojnego jubilata. Kustosz sanktuarium o. Bogusław Augustowski powitał zgromadzonych i wyraził radość z uczestnictwa w celebracji tak wielu osób duchownych i świeckich. Okolicznościowe kazanie wygłosił przełożony redemptorystów z Tuchowa – o. dr Ryszard Bożek, który zwrócił uwagę na cechującą o. Stanisława pokorę, poczucie humoru i zdroworozsądkowe podejście do życia. Wskazał również na wielkie dzieła i talenty jubilata, którymi przez siedemdziesiąt lat kapłaństwa służył Kościołowi. Wykładowca teologii moralnej, trzykrotny prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, Przewodniczący Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, przełożony klasztorów, pisarz, poeta, pasjonat m.in. fotografii, filatelistyki, człowiek niezwykłej kultury– wyliczał o. Bożek. Kaznodzieja, dziękując Bogu za życie o. Stanisława, zauważył również, że te siedemdziesiąt lat kapłaństwa to siedemdziesiąt lat wchodzenia na krzyż razem z Jezusem podczas sprawowania Najświętszej Ofiary.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni otrzymali okolicznościowe obrazki. Na których jubilat zapisał słowa: „Boże, dziękuję Ci serdecznie, że tak długi czas trzymasz mnie na swojej służbie!”. Następnie udano się do zakonnego refektarza, gdzie podczas posiłku wygłoszono wiele laudacji na cześć o. Podgórskiego. Przemówił między innymi o. Mieczysław Witalis CSsR, który sam świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia kapłaństwa a jako chłopiec obecny był w tarnowskiej katedrze na święceniach kapłańskich o. Stanisława. W imieniu Prowincjała Prowincji Warszawskiej głos zabrał jego Wikariusz - o. Dariusz Paszyński, który zwrócił uwagę na bogactwo osobowości, zasługi dla Zgromadzenia, ale także Kościoła. Wspomniał między innymi współpracę jubilata z Radiem Wolna Europa i jego kazania w nim głoszone.

Na zakończenie uroczystości przełożony tuchowskich redemptorystów o. Ryszard Bożek podziękował wszystkim za przybycie oraz w imieniu zgromadzonych gości wyraził wszystkich nadzieję, że to nie ostatni jubileusz o. Stanisława, który jubilat będzie obchodził w dobrej kondycji.