poniedziałek, 06 lipiec 2015 00:00

Żołnierze AK i nadzwyczajni szafarze Komunii św. pielgrzymowali do Tuchowa

Napisane przez br. Tomasz Bil CSsR , br. Arkadiusz Buszka CSsR
Żołnierze AK i nadzwyczajni szafarze Komunii św. pielgrzymowali do Tuchowa Foto br. Tomasz Bil CSsR

Hasłem szóstego dnia odpustu w Tuchowie były słowa: Nawracajmy się do umiłowania Ojczyzny. W poniedziałek do Tuchowa pielgrzymowali m.in. żołnierze AK i nadzwyczajni szafarze Komunii św.

Ks. Zbigniew Guzy, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK, był celebransem i kaznodzieją na sumie odpustowej, która zgromadziła m.in. żołnierzy AK, kombatantów i żołnierzy represjonowanych. Odnosząc się do tematu nawrócenia do umiłowania Ojczyzny, ks. Guzy przywoływał świadków miłości do Polski. Żołnierze i działacze niepodległościowi niejednokrotnie przyjmowali na siebie cierpienie dla dobra swego kraju, jak choćby pułkownik Łukasz Ciepliński, żołnierz piechoty Wojska Polskiego, później Polskiego Państwa Podziemnego, który po pojmaniu i brutalnym śledztwie prowadzonym pod nadzorem NKWD został skazany na śmierć za rzekomą zdradę narodu polskiego.

O godzinie 14.45 nowicjusze ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela poprowadzili koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której rozpoczęła się Eucharystia z udziałem Dziewczęcej Służby Maryjnej, kościelnych scholi, a także ministrantów i lektorów. Mszy przewodniczył o. Szczepan Hebda CSsR, katecheta z Torunia, zaś homilię wygłosił o. Tomasz Jaworczak CSsR, proboszcz parafii w Skarżysku-Kamiennej. Motywem przewodnim kazania było powołanie człowieka.

Podczas wieczornej Eucharystii o 18.30 do Tuchowa pielgrzymowali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Bolesław Margański z Tarnowa. W homilii skierowanej do zgromadzonych na placu pielgrzymów, nawiązując do hasła dzisiejszego dnia, stwierdził, że Ojczyzna, jest chora, bo propaguje się w niej idee niezgodne z prawem Bożym, a niewielu się tym przejmuje. Dla niektórych to nawet przejaw nowoczesności. Jednak chrześcijanie mają możliwość przeciwstawienia się tym niewłaściwym prądom. Wielką siłą Kościoła jest jedność biskupów, którzy starają się prostować sumienia – mówił kaznodzieja. Do innych przejawów dobra, jakie dostrzegalne są w Polsce, zaliczył działalność katolickich mediów, pobożność maryjną, której jednym z wyrazów jest pielgrzymowanie do Tuchowa, oraz gorliwą posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Przybyliśmy tu, aby sławić Maryję, prosić Ją, dziękować Jej, naśladować Ją i być prawdziwymi świadkami Jezusa Chrystusa – mówił do zgromadzonych u tronu Matki Bożej Tuchowskiej pątników. Zachęcał słuchaczy do modlitwy o siły w przezwyciężaniu wszelkiego indywidualizmu w Ojczyźnie i do toczenia walki z polskimi wadami narodowymi. Modlitwę tę zanosić należy – zdaniem kaznodziei – przez ręce Maryi, dzięki której naród polski zachował wierność Bogu, o czym przekonać się możemy, patrząc na wielkie wydarzenia w historii kraju nad Wisłą.

We wtorek do Tuchowa pielgrzymować będą rolnicy i pszczelarze o godzinie 11.00, a także dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych o godzinie 15.00. Ta Msza Święta transmitowana będzie przez Radio Maryja. Natomiast wieczorem o godzinie 18.30 odbędzie się pielgrzymka Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, członków Domowego Kościoła, poradnictwa rodzinnego oraz małżeństw przeżywających jubileusze. W ramach „Wieczoru Maryjnego” wystąpi zespół „Confessio”. Po nim zaplanowane jest czuwanie nocne z modlitwą o uzdrowienie, które prowadzić będzie o. Paweł Drobot CSsR, dyrektor Centrum Apostolstwa i Duchowości Redemptorystów oraz przewodniczący Komisji do spraw nowych inicjatyw ewangelizacyjnych przy Konferencji Redemptorystów Europy. Modlitwa ta potrwa aż do północy.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 lipiec 2015 11:18