sobota, 17 październik 2015 00:00

Abp Polak do ruchów katolickich: Jesteście bogactwem Kościoła

Napisane przez Ewa Biedroń
Abp Polak do ruchów katolickich: Jesteście bogactwem Kościoła Foto Grzegorz Golec/Radio RDN

Jesteście bogactwem Kościoła - tak o roli ruchów i stowarzyszeń katolickich mówił w Tarnowie, Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Msza św. w katedrze rozpoczęła Forum, połączone z obchodami 20 -lecia Akcji Katolickiej.

W homilii, arcybiskup mówił, że w wypełnianiu naszego chrześcijańskiego posłannictwa, w misji Kościoła, w której uczestniczymy, zasadniczym ukierunkowaniem i fundamentem są: jedność w Chrystusie, służba i świadectwo.

„Bronić się musimy przed pokusą rywalizacji między nami, przed duchem sporu, przed przyjmowaniem postawy koczowników, luźno powiązanych z innymi. Pamiętajmy, że tylko świadectwo wspólnot braterskich i pojednanych jest tym światłem, które przyciąga” – dodał.

Prymas podkreślił, że istotą naszej chrześcijańskiej obecności i świadectwa jest postawa służby.

„Służąc innym, wtedy Jezus nas uwalania od zbytniej troki o nas samych i sprawia, że nasze życie nabiera pełnego sensu. Sprawdzianem dojrzałości i wiarygodności członków ruchów, stowarzyszeń i wspólnot kościelnych jest właśnie zdolność do służby. Służąc, przyczyniamy się do budowania wspólnoty Kościoła. W ten sposób też wychodzimy poza ciasne ramy naszych wspólnot, kierując się ku tym, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy i naszego wsparcia. Nie służymy więc sobie samym i nie jesteśmy dla samych siebie. Jesteśmy dla innych” - dodał.

Metropolita gnieźnieński przypomniał, że wszystkie ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia są wezwane, by iść i dawać świadectwo o Ewangelii. „Nie wolno nam czekać. Nie wolno tkwić jedynie w tym, co nam dobrze znane i w czym czujemy się tak naprawdę bezpieczni. Nie wolno usprawiedliwiać się w ten sposób i z jakąś trwogą troszczyć się tylko o to, co mamy. Chrystusa trzeba nam głosić przez świadectwo” - mówił arcybiskup cytując papieża Franciszka.

Prymas Polski przywiózł do Tarnowa relikwie św. Wojciecha - patrona Akcji Katolickiej.

W diecezji tarnowskiej istnieje 187 Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, w których zrzeszonych jest około 4 tys. członków. Działacze AK angażują się w życie parafii, zabierają głos w ważnych sprawach publicznych, uczestniczą w kongresach, debatach a także w licznych pielgrzymkach.

Po Mszy w Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie rozpoczęło się Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Zgromadziło ono ok. 600 osób. W gronie gości była m.in. prezes Akcji Katolickiej w Polsce, a także rodzice prezydenta RP oraz prof. B. Chazan.

Forum zorganizowali wspólnie Wydział Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii i Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej.

Więcej zdjęć na stronie RDN

Relacja z Forum

Wywiad z prof. Chazanem

Zdjęcia i informacje TGN