piątek, 20 listopad 2015 00:00

V Ogólnopolski Konkurs Organowy DSO - wyniki

Napisane przez Marek Sadecki/Radio RDN
V Ogólnopolski Konkurs Organowy DSO - wyniki Foto Marek Sadecki/RDN

Decyzją jury ex aequo zwyciężyli Mikołaj Szczęsny z Opola i Paweł Grabczyński z Tarnowa. Poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy, a dodatkowo cieszy fakt, że po raz kolejny pierwsze miejsce pozostało w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Tarnowie.

W konkursie były reprezentowane cztery ośrodki: Bydgoszcz, Opole, Katowice i Tarnów i zgłosiło się 10 uczestników.

Celem takiego konkursu jest inspirowanie młodych adeptów sztuki organowej do ciągłego podnoszenia swoich umiejętności. Ważny jest również kontakt z kolegami uczącymi się w innych jednostkach kształcących organistów, który pozwala podpatrzeć to, jak grają inni – mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie.

Przed konkursem odbyły się warsztaty, które prowadził prof. dr hab. Andrzej Białko z krakowskiej Akademii Muzycznej. Granie na jakimkolwiek instrumencie wymaga talentu, choć nie trzeba go aż tak wiele, jak niektórzy sądzą. Przy trzech procentach talentu, trzeba włożyć jeszcze 97% pracy, żeby osiągnąć jakiś rezultat – uważa Andrzej Białko.

Brzmienie organów jest często porównywane z orkiestrą. Jest to ciekawy instrument, ponieważ łączy on elementy różnych innych instrumentów. Jest instrumentem klawiszowym, a także dętym ponieważ jego istotą są piszczałki – dodaje wykładowca krakowskiej uczelni.

Co ciekawe, zawód organisty, zdominowany niegdyś przez mężczyzn, przyciąga w ostatnich latach coraz więcej dziewcząt i kobiet. W ostatniej dekadzie rzeczywiście jest ich więcej, a liczba uczących się kandydatek sięga nawet trzydziestu procent – ocenia ksiądz Grzegorz Piekarz.

To zjawisko dostrzegają również same adeptki. Można zauważyć, że proboszczowie przekonują się do kobiet za organami w kościele – mówi Hanna Zemanek, która w tarnowskim Studium uczy się od czterech lat.

Konkurs był częścią piątych tarnowskich Dni Cecyliańskich.

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS ORGANOWY DIECEZJALNYCH STUDIUM ORGANISTOWSKICH

Jury w składzie:

Prof. Andrzej Białko - Akademia Muzyczna w Krakowie

Mgr Anna Szczędzina - DIMK Opole

Mgr Adam Rubinek - DSO Bydgoszcz

Ks dr Grzegorz Piekarz - DSO Tarnów

postanowiło przyznać następujące nagrody:

- I miejsce ex aequo dla Mikołaja SZCZĘSNEGO z Opola ( klasy organów mgr Anny Szczędzina) oraz dla Pawła GRABCZYŃSKIEGO z Tarnowa (klasa organów mgr Wojciecha Szczerby)

- II miejsce - Kinga Szalecka - DSO z Tarnowa (klasa org. mgr W. Kaczor)

- III miejsce ex aequo dla Macieja ALBERTA z Opola (klasa organów mgr Anny Szczędzina) oraz dla Pawła NOWAKA z Tarnowa (klasa organów mgr Wiesława Kaczora)

- wyróżnienie dla Hanny ZEMANEK z Tarnowa (klasa organów mgr W. Kaczor)

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 listopad 2015 13:46