czwartek, 04 luty 2016 00:00

Modlitwa i pamięć w Dębicy

Napisane przez mat. prasowy

Dokładnie 72 lata temu na nasypie kolejowym koło cegielni w Dębicy rozstrzelano 54 polskich zakładników. We wtorek 2 lutego, jak co roku, uczczono pamięć ofiar niemieckiego okupanta uroczystym apelem oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem.

Bezpośrednio przed ceremonią upamiętniającą zamordowanych, w kościele Ducha Świętego odprawiona została Msza święta, po której uczestniczący w upamiętnieniu tragicznego wydarzenia przewiezieni zostali pod pomnik na drugą część uroczystości.

Modlitwę za rozstrzelanych odmówił proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej Ks. Jan Krupa. W uroczystościach upamiętniających zamordowanych oprócz delegacji organizacji kombatanckich, władz samorządowych powiatu, miasta oraz sąsiednich gmin, udział wzięła młodzież, między innymi, z II Liceum Ogólnokształcącego.

W swoim przemówieniu burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk podkreślił, jak ważne jest upamiętnianie poległych oraz krzewienie pamięci o ich bohaterstwie w młodych ludziach.

„Grono świadków tamtych tragicznych, wojennych dni jest z roku na rok coraz mniejsze. Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o zakończeniu 31 grudnia ubiegłego roku misji Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych Koła w Dębicy. Coraz rzadziej uczestnicy walk z okresu II wojny światowej z racji stanu zdrowia są obecni na uroczystościach upamiętniających wydarzenia z tamtego okresu. Dzisiaj w związku ze złym stanem zdrowia nie ma z nami pana kapitana Jana Czapli, prezesa dębickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. Dlatego tym bardziej musimy troszczyć się o zachowanie pamięci o tych wydarzeniach, które stały się częścią dębickiej historii i przypominać je zwłaszcza młodemu pokoleniu dębiczan” – mówił do zgromadzonych na uroczystości burmistrz Mariusz Szewczyk.

O oprawę muzyczną uroczystości przy cegielni upamiętniające tragiczne wydarzenia z 2 lutego 1944 roku zadbała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka.