JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 6.

poniedziałek, 04 kwiecień 2016 00:00

Relikwie św. Faustyny w Szczawnicy

Napisane przez

Obecny rok obfituje w ważne rocznice i wydarzenia religijne. Wiele jest zatem okazji do intensywniejszej modlitwy i do wzbogacenie religijnego kultu.

W szczawnickiej parafii chyba najmocniej wyakcentowano nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Widocznym znakiem jego przeżywania jest wprowadzenie do miejscowego kościoła relikwii trojga Świętych – orędowników i czcicieli Bożego Miłosierdzia. Najpierw, pod koniec października 2015, niejako na progu Roku Miłosierdzia były to relikwie św. Jana Pawła II, w połowie lutego br. – relikwie św. ojca Pio i wreszcie w Niedzielę Miłosierdzia (3 IV) – relikwie św. Faustyny Kowalskiej.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.30 przy domu Sióstr Służebniczek NMP, przy ul. Zawodzie. Nieprzypadkowo. Jest ku temu podwójny powód. Po pierwsze: dopiero co zakończył się Rok Życia Konsekrowanego, a po drugie: właśnie teraz przypada jubileusz 125-lecia posługi ich Zgromadzenia w Szczawnicy. Dlatego też siostry służebniczki – w tym matka prowincjalna i wikaria prowincjalna – niosły w uroczystej procesji relikwie św. siostry Faustyny. I to dwukrotnie, bo na rozpoczęcie i następnie na zakończenie modlitewnego przemarszu wespół z siostrami opatrznościankami, które również pracują w Szczawnicy. W trakcie procesji do kościoła wierni przy akompaniamencie orkiestry dętej śpiewali pieśni wielkanocne. Rozważali też zapiski z „Dzienniczka” siostry Faustyny, które z wielkim wyczuciem czytała siostra Barbara Kożuch. Oprócz sióstr relikwie nieśli członkowie Caritasu: raz dorośli z tego stowarzyszenia, a raz młodzież ze Szkolnego Koła Caritas, które właśnie w tym roku powstało przy miejscowym gimnazjum. Jak zwykle w procesji uczestniczyli i nieśli relikwie górale w strojach ludowych.

W swoim przemówieniu rozpoczynającym nabożeństwo przeniesienia relikwii ks. proboszcz Tomasz Kudroń docenił wkład zarówno sióstr, jak i członków Caritasu w praktykowanie miłosierdzia w szczawnickiej parafii. Ma ono swoje realne wymiary. Najdokładniej znają je ci, którzy doświadczają czynów miłosierdzia świadczonych przez te zaangażowane osoby.

W kościele wspólnie odmówiono „Koronkę do Miłosierdzia Bożego”. Po niej była sprawowana Eucharystia w intencji członków Caritasu z racji ich patronalnego święta. Wspólna modlitwa zakończyła się ucałowaniem relikwii św. Faustyny.

Halina Mastalska

Foto: Danuta Mastalska