wtorek, 31 maj 2016 00:00

Pierwsze parafie neoprezbiterów

Napisane przez Ewa Biedroń
Pierwsze parafie neoprezbiterów Foto Grzegorz Golec/RDN Małopolska

Nowi kapłani diecezji tarnowskiej poznali swoje pierwsze parafie. Nominacje wręczył duchownym biskup tarnowski Andrzej Jeż. Na początku pracy duszpasterskiej, dziewiętnastu księży trafi do mniejszych parafii - mówi ks. dr hab. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

„Pierwsze parafie są to generalnie mniejsze wspólnoty liczące do dwóch, trzech tysięcy wiernych. Każda pierwsza parafia jest zawsze tą szczególną i zawsze mile się ją wspomina. Później wszelkie odniesienia są czynione do pierwszej placówki, gdzie możemy bardzo wiele się nauczyć od proboszcza i różnych grup parafialnych” - dodaje ks. Kantor.

Nowi kapłani rozpoczną pracę duszpasterską m.in. w parafiach: Brzeźnica k. Dębicy, Iwkowa, Męcina, Podegrodzie, Pogórska Wola, Porąbka Uszewska, Stary Sącz - parafia św. Elżbiety oraz Tylicz, Tylmanowa, Wojnicz i Żabno.

Księża neoprezbiterzy w parafiach pojawią się 27 sierpnia, natomiast stanowisko wikariusza parafialnego obejmą z dniem 1 września.

Nominacje dla neoprezbiterów to początek zmian personalnych w diecezji. W tym roku ma być ich ponad sto.

„Wielu kapłanów uda się na misje i na inne zagraniczne placówki duszpasterskie, a niektórzy rozpoczną studia. Starsi i chorzy księża proszą o przejście na emeryturę. Stąd wynikają zmiany” - podkreśla kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Parafie dla neoprezbiterów 2016

Lp.          Parafia