czwartek, 14 wrzesień 2017 14:45

Bp Grzegorz Ryś – metropolitą łódzkim

Napisane przez BP KEP
Bp Grzegorz Ryś – metropolitą łódzkim BP KEP

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim – ogłosiła w czwartek Nuncjatura Apostolska.

Bp Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. Jego konsekracja biskupia odbyła się we wrześniu 2011 r. Przyjął zawołanie „Virtus in infirmitate” – „Moc w słabości”.  Kieruje Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.  Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Posługuje się językiem łacińskim, angielskim i włoskim.

>>>galeria zdjęć

Nowy metropolita łódzki przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 1988 r. Przez rok pracował w parafii w Kętach, a następnie uzyskał doktorat i habilitację. Był dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II należał do komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

„Bardzo potrzebujemy korygować swoje myślenie, byśmy nie tworzyli sekty świętoszków. Tylko byśmy tworzyli Kościół, w którym grzesznik jest przyjęty i znajduje towarzyszy na drodze, a nie ludzi, którzy go osądzają i ekskomunikują. Najpiękniejsze w Kościele jest to, że Kościół nie jest bezradny wobec grzechu. I nie sam z siebie, tylko miłością Boga. Kościół, który jest święty, jest jednocześnie Kościołem grzeszników, jest Kościołem ludzi, którzy rozumieją grzesznika i nie gorszą się grzesznikiem” – podkreślał bp Ryś.

Nowy metropolita łódzki często występuje w mediach, był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II. Należy do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, jest  publicystą „Znaku”, „Analecta Cracoviensia” i „Przewodnika Katolickiego”. Lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze,  którym dojechał do Santiago de Compostela. Uczestniczy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Związany z Drogą Neokatechumenalną, w młodości należał do Ruchu Światło-Życie.

Bp Ryś zaangażowany jest w Kongres Nowej Ewangelizacji, formację kapłanów i ekumenizm. Podkreśla, że dla biskupa ważne jest bycie z ludźmi, ceni sobie obecność małych wspólnot w Kościele, w których nie ma anonimowości.