wrapper

Wiadomości

środa, 08 listopad 2017 17:32

Święta Małgorzata oficjalnie patronką Nowego Sącza

Napisane przez Krzysztof Niedzielan/RDN Nowy Sącz
Święta Małgorzata oficjalnie patronką Nowego Sącza Krzysztof Niedzielan/RDN Nowy Sącz

Sądeczanie już od dawna uznawali ją za swoją patronkę, a od 8 listopada 2017 roku św. Małgorzata jest nią już oficjalnie. Potwierdził to ogłoszony w czwartek dekret papieski.

Święta Małgorzata jest nieodłącznie związana z Nowym Sączem. Jej wizerunek znajduje się w herbie miasta, patronuje ona także parafii. Od lat uznawana była za patronkę miasta, choć oficjalnie jest nią dopiero od 8 listopada. To dzień lokacji miasta. Miało to miejsce 725 lat temu.

 

Z tej okazji biskup tarnowski Andrzej Jeż przewodniczył okolicznościowej Mszy świętej w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Ordynariusz diecezji poświęcił nowy sztandar miasta, ale też figurę św. Małgorzaty.

 

- Jest to ważna postać i wzór do naśladowania dla ludzi współczesnych. Konsekwentna walka ze złem, co widać na herbie Nowego Sącza, który ukazuje walkę św. Małgorzaty z szatanem. Wyzwaniem dla nas jest to, by żyć w prawdzie i nie paktować ze złem – podkreślił bp Jeż.

 

Po zakończeniu Eucharystii, w ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Nowego Sącza z prezentacją sztandaru przekazanego wcześniej prezydentowi Ryszardowi Nowakowi i znaczka pocztowego, na którym widać sądecki ratusz i św. Małgorzatę.

 

Krzysztof Niedzielan/RDN Nowy Sącz

Ostatnio zmieniany środa, 08 listopad 2017 17:42