wrapper

Wiadomości

czwartek, 14 grudzień 2017 09:23

SYNAJ.TV – młodzi ewangelizują młodych - FILMY, ZDJĘCIA

Napisane przez Ewa Biedroń / zdjęcia: ks.Marian Kostrzewa
SYNAJ.TV – młodzi ewangelizują młodych - FILMY, ZDJĘCIA Fot. ks.Marian Kostrzewa

W Tarnowie uroczyście zainaugurowano nowy projekt medialny www.synaj.tv. W większości tworzą go młodzi, którzy byli zaangażowani w organizację Światowych Dni Młodzieży. 

Na portalu będą zamieszczane filmy i teksty, które mają stać się inspiracją dla młodych. „Tak wiele dobra jest wokół nas. Chcemy pokazać młodzieży m.in. co zrobić w wolnym czasie – kiedy zejdą już z kanapy -  żeby ich życie było wartościowe ” – mówi Kamila Kaczmarczyk, koordynator projektu.

W inauguracji uczestniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.  „Bardzo mocno widzę potrzebę współczesnych mediów do ewangelizacji. Jeżeli mamy dotrzeć do młodych i ich znaleźć to właśnie w Internecie” – podkreśla biskup.

Na portalu pojawiać się będą m.in. wywiady, relacje, felietony. Jest też zakładka Twój Pomysł, więc  każdy może przesłać  swój filmik i teksty. Zespół tworzy ponad 20 osób.  W tym gronie jest także Angelika Biernat, która była angażowana w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. „To ciąg dalszy przygody. Do Światowych Dni Młodzieży łatwo nam było działać, bo tak wiele się działo. Później była przerwa  i teraz wracamy. Językiem młodych chcemy mówić do naszych rówieśników” – dodaje redaktorka.

W uruchomieniu projektu pomagała m.in. tarnowska Kana oraz Instytut  Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie. „To dzieło Światowych Dni Młodzieży w diecezji tarnowskiej. Młodzi są jak diamenty i kryształy, które trzeba szlifować. Życzę, żeby zrodziła się z tego telewizja diecezji tarnowskiej” – powiedział ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPll, dyrektor Instytutu.

Autorką projektu jest redaktor Bernadetta Cich, pracownik naukowy UPJP II w Krakowie. „Materiały mają dawać do myślenia. Będziemy mówić m.in. o Kościele młodych i o wartościach. Filmiki mają  trwać krótko, do trzech minut, by młodzież mogła je oglądać na smartfonach m.in. jadąc autobusem, czy nawet na przerwie w szkole” – dodaje.

Pomysłodawcą projektu medialnego był ks. Paweł Górski, były dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, który w diecezji odpowiadał za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. „Życzę Wam, żebyście mieli radość, że tworzycie Boże Dzieło i abyście spotykali mądrych i życzliwych ludzi, którzy będą was motywować” – powiedział do młodych redaktorów.

Synaj.tv to owoc bezinteresownego zaangażowania młodych – dodaje ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. „Młodzi dzielą się swoimi talentami. Pokazali nam, że nie chcą stać w miejscu, ale zrobili krok do przodu. Pokazują nam miłość do Kościoła i drugiego człowieka” - podkreślił.

Inicjatywa zaangażowania młodych w projekt medialny zrodziła się w czasie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Później pomysł dojrzewał, zmieniały się koncepcje. Siedziba redakcji  Synaj.tv znajduje się w tarnowskiej Kanie przy ul. Mościckiego 12.

Ostatnio zmieniany czwartek, 14 grudzień 2017 14:15