środa, 04 kwiecień 2018 14:07

Zbliża się Święto Caritas

Napisane przez Ewa Biedroń

Pomagają bezinteresownie starszym, chorym, samotnym, rodzinom wielodzietnym, a okazją by im za to podziękować będą diecezjalne obchody święta Caritas. Statuetki Misericors – „Miłosierny Sercem” oraz listy gratulacyjne trafią do wolontariuszy Parafialnych Oddziałów Caritas, darczyńców i pracowników tej kościelnej organizacji charytatywnej.

- Myślę, że najważniejszą grupą tych, którzy zostaną wyróżnieni to są wolontariusze, którzy w całkowicie bezinteresowny sposób poświęcają swój wolny czas a często również i swoje środki - czy to pieniężne czy materialne - by pomagać ludziom najuboższym, cierpiącym, samotnym – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W diecezji tarnowskiej trzy tysiące osób jest zaangażowanych w działalność Parafialnych Oddziałów Caritas. Dodatkowo w Szkolnych Kołach Caritas działa ponad trzy tysiące dzieci i młodzieży. Ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej podkreśla, że przez cały rok, a nie tylko od święta, ta rzesza ludzi Caritas pomaga potrzebującym. – Obok pomocy żywnościowej ważna jest obecność w domach starszych i samotnych – dodaje ks. Majerczak.

-To dzisiaj jest bardzo potrzebne i na spotkaniach z wolontariuszami dowiaduję się, że to robią. Widzą taką potrzebę ludzi chorych, samotnych, którym nie tyle potrzeba jakiś rzeczy materialnych, ale obecności drugiego człowieka. Za ten poświęcony czas, za każdy dobry gest, chcemy im podziękować – podkreśla.

Diecezjalne obchody Święta Caritas odbędą się w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku w sobotę, 7 kwietnia o godzinie 10.00. Będzie m.in. wspólna modlitwa, prelekcja o biskupie Karolu Pękali, który był duchownym zasłużonym dla działalności charytatywnej Kościoła w Polsce. Ponadto pojawią się informacje o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej, a zwłaszcza pracy specjalnej komisji poświęconej działalności charytatywnej.

O godzinie 11.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Niedziela Bożego Miłosierdzia będzie patronalnym świętem Caritas. W tym dniu w kościołach będzie czytany list Episkopatu Polski poświęcony działalności Caritas.  Niedziela Bożego Miłosierdzia rozpocznie też Tydzień Miłosierdzia.

W Niedzielę Miłosierdzia ofiary zebrane do puszek będą przeznaczone na działalność Caritas.

KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO Z OKAZJI 74. TYGODNIA MIŁOSIERDZIA

LIST PASTERSKI EPISKOPATU POLSKI NA NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA 2018