wrapper

Wiadomości

czwartek, 19 kwiecień 2018 11:04

V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę - HOMILIA, FILM I ZDJĘCIA

Napisane przez ks. Marian Kostrzewa
V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę - HOMILIA, FILM I ZDJĘCIA fot. ks.Marian Kostrzewa

W środę 18 kwietnia, tarnowscy klerycy razem ze swoim biskupem Andrzejem Jeżem oraz księżmi przełożonymi uczestniczyli w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się modlitwą w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Słowo wstępne wygłosił ks. dr Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych oraz metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Następnie konferencję wygłosił metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. Po konferencji nastąpiła 45 minutowa adoracja Najświętszego Sakramentu, po której wszyscy w procesji udali się Alejami Najświętszej Maryi Panny w kierunku Jasnej Góry.

Biskup Andrzej Jeż przyznał, że bardzo cieszy się, że tarnowskie seminarium, które nadal jest największym w Polsce, podejmuje to pielgrzymowanie. - "Dzień skupienia ukazuje bogactwo różnych diecezji, zgromadzeń, zakonów".

Gościem specjalnym pielgrzymki był przedstawiciel Papieża, abp Jorge Carlos Patrón Wong, który jest sekretarzem Kongregacji ds. Duchowieństwa. W swojej homilii przestrzegał kleryków: - "Logika Ewangelii zaprasza nas, aby przyjąć to, co Pan Bóg daje, zatem całej rzeczywistości mojego życia, tej, a nie innej wspólnoty seminaryjnej, tych, a nie innych formatorów, tego, a nie innego biskupa, tej, a nie innej diecezji, tej, a nie innej parafii. Mam być dyspozycyjny wobec tego, co otrzymuję, otwarty i wrażliwy na innych".

Słowo do alumnów wygłosił również Prymas Polski, abp Wojciech Polak. - "Przed Mszą św. ks. Arcybiskup Jorge powiedział mi "na ucho", że w czasie pielgrzymki doświadcza takiego powiewu Ducha, odnowy swojego kapłaństwa. I ja również muszę powiedzieć, że są to uczucia, które także mi towarzyszą - patrząc na was, słuchając was, modląc się z wami i idąc z wami w tej pielgrzymce wiary, która nas tutaj, do domu Matki prowadzi".

Rektor tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Andrzej Michalik ocenił, że do Częstochowy przyjechało ponad 2000 alumnów, oraz ok. 300 księzy formatorów. Natomiast z Tarnowa przyjechało 80 alumnów z roczników od pierwszego do czwartego oraz księża przełożeni.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji filmowej i fotogalerii z tego spotkania.

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 kwiecień 2018 14:12