piątek, 16 czerwiec 2023 14:39

Zmarł ks. prof. Michał Drożdż

Napisane przez Ewa Biedroń/Radio RDN Małopolska

Był cenionym znawcą mediów, jednym z twórców rozgłośni diecezji tarnowskiej Radia RDN, mimo choroby pracował do końca, dla wielu był wzorem. Dobry człowiek – tak mówią ci, którzy Go znali. Zmarł tarnowski duchowny ks. prof. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie.

Etyce mediów poświęcił wiele wykładów, książek i programów radiowych. Jak mówił, dziennikarstwo powinno opierać się na dwóch fundamentach – prawdzie i uczciwości.

– Wszyscy, którzy chcą być godni miana bycia dziennikarzem powinni zachować te zasady. Bycie dziennikarzem to wspaniałe powołanie i zadanie dla dobra innych. W świecie mediów pracujemy dla dobra innych, których nie znamy, a którzy nas słuchają, czytają, oglądają i powinniśmy mieć elementarne poczucie odpowiedzialności, że to co przekazujemy będzie służyć ich dobru - powiedział Radiu RDN Małopolska i Nowy Sącz.

Ks. prof. Michał Drożdż przez wiele lat był dyrektorem programowym rozgłośni diecezji tarnowskiej obecnie RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Jego przyjaciel, pierwszy dyrektor Radia Dobra Nowina ks. Ryszard Piasecki mówi, że media były ważne w życiu ks. Drożdża.

– Zaskoczeni jesteśmy tą śmiercią. Ks. Michał chorował od prawie dwóch lat, zmagał się z chorobą, pracując. To był mój przyjaciel, z którym dzieliliśmy trudy tworzenia diecezjalnego radia. Był człowiekiem pełnym wiary, miał dar matematycznej precyzji. Cieszył się darem dobroci, był wrażliwy na ludzki los, biedę. Napisał wiele ciekawych książek o mediach. One stały się dla niego zadaniem. Szkoda, że nie dokończył tak wielu rozpoczętych spraw.

Mimo choroby ks. Michał Drożdż był zaangażowany w pracę V Synodu Diecezji Tarnowskiej i Komisji ds. Mediów. Był głównym autorem synodalnego dokumentu na temat mediów, w którym nakreślił ich rolę i zadania na przyszłość.

Ks. prof. dr hab. Michał Drożdż – profesor nauk społecznych w zakresie dyscypliny nauk o komunikacji społecznej i mediach; magister teologii, magister i doktor filozofii nauki, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o komunikacji społecznej i mediach, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, współtwórca i 10-letni pierwszy dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej tegoż Uniwersytetu (2008-2018), kierownik Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej, dyrektor Akademickiego Centrum Medialnego, redaktor naczelny Studia Socialia Cracoviensia; dyrektor Wydawnictwa Biblos (1995-2000), dyrektor programowy Radia Dobra Nowina i Radia Plus (1993-2003), autor kilkuset artykułów oraz kilkunastu książek z obszaru filozofii mediów, teorii mediów, etyki mediów, filozofii nauki; członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej od 2010 roku, przewodniczący sekcji „Aksjologia komunikowania” PTKS od 2009 roku, członek zwyczajny towarzystw naukowych polskich i zagranicznych; członek Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2019-2024, członek Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski oraz Rady ds. Mediów Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SDP, delegat Biskupa Tarnowskiego ds. Mediów, członek Rady Programowej TVP3 Kraków (2016-2020 oraz 2021-2024), członek Rady Programowej TVP S.A. Autor licznych ekspertyz medialnych. Główne zainteresowania badawcze obejmowały: etykę dziennikarstwa i mediów, aksjologię mediów, etykę i aksjologię komunikacji społecznej, etykę informacji, filozofię mediów, przewodniczący projektu: Etyka Mediów (14 konferencji naukowych, 18 tomów publikacji). Nagrody, m.in: Srebrny Krzyż Zasługi (2019), Medal Złoty za długoletnią służbę (2017).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 czerwiec 2023 09:12