poniedziałek, 07 wrzesień 2015 00:00

Papież Franciszek i abp Gądecki: pomóżmy uchodźcom

Napisane przez KEP
Papież Franciszek i abp Gądecki: pomóżmy uchodźcom Foto Grzegorz Golec/RDN

- Trzeba żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani – mówił abp Gądecki w sobotę 5 września br. w Chełmie. Następnego dnia, podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Papież Franciszek skierował podobny apel do całego Kościoła, mówiąc, aby w obliczu tragedii uchodźców każda parafia, każda wspólnota zakonna, każdy klasztor i każde sanktuarium Europy ugościły ich.

Dokładnie w czasie kiedy Ojciec Święty Franciszek zwracał się z apelem do całego Kościoła, abp Stanisław Gądecki celebrował o godz. 12.00 Mszę świętą w sanktuarium matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy (archidiecezja lubelska).

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii powtórzył swoją prośbę, mówiąc: Kiedy więc wpatrujemy się w Maryję pośpiesznie zdążającą do Judei, aby pomóc swojej krewnej, nasuwają się nam całkiem praktyczne i aktualne wnioski. Czy nie należy z podobnym pośpiechem wyjść naprzeciw tym, którzy znaleźli się w ogniu wojny - na Bliskim Wschodzie i Afryce - a teraz zmierzają ku Europie po to, by znaleźć tutaj schronienie w miejscu spokojnym i bezpiecznym? I wprawdzie ucieczka chrześcijan z Bliskiego Wschodu nie jest szczęśliwym rozwiązaniem dla regionu, w którym chrześcijaństwo jest najstarsze a może w ogóle zaniknąć, ale czy nie należy wyjść z pomocą tym wszystkim, którzy jej potrzebują, jak tego domaga się od nas Ewangelia? Czy nie wymaga tego również sprawiedliwość, skoro nasi rodacy znaleźli i znajdują do dzisiaj miejsce osiedlenia się i pracy w innych krajach Europy, Ameryk i Australii? Tak, dzisiaj nadszedł i dla nas czas prawdziwej próby z naszego chrześcijaństwa. Trzeba, by każda parafią, którą na to stać, przygotowała się na przyjęcie uchodźców ipomogła im rozpocząć nowe życie. Czy nie stać na to Polaków, którzy uważają siebie - i słusznie - za ludzi tolerancyjnych?”

>>Treść homilii abp. Stanisława Gadeckiego "Z pośpiechem służyć człowiekowi" wygłoszonej 6 września 2015 w Wąwolnicy