wrapper

Wiadomości

piątek, 17 listopad 2017 23:33

Siostry józefitki w sercu diecezji - jubileusz 25-lecia prowincji tarnowskiej - HOMILIA, ZDJĘCIA

Napisane przez
Siostry józefitki w sercu diecezji - jubileusz 25-lecia prowincji tarnowskiej - HOMILIA, ZDJĘCIA Fot. ks.Marian Kostrzewa

Nieprzypadkowo prowincja tarnowska Zgromadzenia sióstr józefitek ma za patrona św.Józefa - Opiekuna Kościoła. Mimo że siostry pracują na różnych płaszczyznach rzeczywistości naszej diecezji, np. katechizują, wyjeżdżają na misje, podejmują różne dzieła charytatywne, to jednak Boża Opatrzność postawiła je w tych najistotniejszych miejscach związanych z życiem i funkcjonowaniem tarnowskiego Kościoła.

Dlatego obchodzony 16 XI br. w tarnowskiej Katedrze jubileusz 25-lecia prowincji tarnowskiej stał się dla wielu kapłanów, na czele z ks.Biskupem Ordynariuszem, okazją, aby siostrom za to podziękować.

Ks.Biskup Andrzej Jeż w sposób szczególny zaznaczył związek Zgromadzenia z tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Siostry są w nim obecne od 1 lipca 1953 roku. Jak więc widzimy, ich obecność wykracza znacznie poza okres 25-lecia trwania prowincji. O tę obecność sióstr poprosił ówczesny Biskup Tarnowski Jan Stepa i aż do dziś, w tym szczególnym miejscu, służą one i wychowują całe pokolenia kapłanów. Nie można zapomnieć, że w latach 1954 – 1963 siostry troszczyły się o Niższe Seminarium Duchowne, a od 1971 roku aż do 1992 posługiwały również w Zakopanem w willi „Pod Krzyżem”. Od dziesięcioleci siostry są także związane z Domem Biskupim i sufraganią. Jest to więc znaczący fragment wspólnej historii – diecezji i Zgromadzenia.

Mówiąc o jubileuszu uświadamiamy sobie przebytą drogę - mówił ks.Biskup. Mamy jednak nadzieję, że to dopiero początek wspólnej drogi, za którą Bożej Opatrzności i siostrom józefitkom należy się wdzięczność. 

Ostatnio zmieniany sobota, 18 listopad 2017 12:38