sobota, 17 marzec 2018 15:45

Dzień skupienia pracowników radia RDN

Napisane przez Jadwiga Kozioł/RDN
Dzień skupienia pracowników radia RDN Foto Grzegorz Golec/RDN

– Człowiek to proces, a nie skończony projekt i nie ma takiego momentu w życiu, takiej patologii, rozpaczliwej sytuacji, z której nie można się się podnieść. Brak nam jedynie ludzi i ich wsparcia – mówi brat Jacek Hajnos z Zakonu Dominikanów w Krakowie, któremu w przeszłości drogi życiowe często się plątały. Brat Jacek Hajnos spotkał się z pracownikami oraz sympatykami radia RDN podczas Dnia Skupienia.

– Brak wsparcia i ludzi,  którzy mogliby poprzez swoją miłość i bezinteresowność wpłynąć na osobę. Trzeba po prostu przy tej osobie być, poprzez to bycie, słuchanie jej  odkrywamy jej potrzeby. W kontaktach z bezdomnymi, które miałem, osoby, które mówiły, że nie są w stanie się zmienić albo nie potrafią, po jakimś czasie okazywało się jednak, że tak naprawdę potrzebowały kogoś, kto w nich uwierzy, zaufa im, uwierzy, że ich życie nie jest stracone. Sam tego doświadczyłem na własnej skórze. Też myślałem, że jestem stracony. Dla mnie tą osobą był wujek – mówi brat Jacek.

Jego zdaniem bezdomność jest w każdym z nas. To codzienne pogubienie się w relacjach, problem z z szefem, z dialogiem z mężem, ciągłe gubienie się z ukochaną osobą, to codzienna bezdomność, z którą trzeba się zmierzać. – Bezdomność jest tam, gdzie czujemy się samotni – mówi.

– Najbardziej wartościowym sposobem i pierwszym krokiem wyrwania się z bezdomności – czy to domowej, czy z marginesu społecznego, czy jakiejkolwiek innej jej formy – jest stanięcie w prawdzie wobec siebie, czy ja nie mam w sobie takiej rany, czy może nienawiści, które powodują, że nie potrafię przyjść do drugiego człowieka. Można zbudować relacje, które są remedium na wszelkiego rodzaju problemy, bo drugi człowiek nas wzmacnia. Ale, żeby siebie dawać, trzeba siebie mieć – podkreśla.

Jak mówią pracownicy radia RDN, cały czas wszyscy pędzimy i często brakuje już sił na to, co najważniejsze. Często też brakuje czasu, by się spotkać. – W pracy, potem szybki obiad, pędzimy czasem bez celu, zajmujemy się sprawami mało ważnymi, a w takim dniu możemy się na chwilę w końcu zatrzymać, przemyśleć, wnieść wzrok wyżej – ku Bogu, skupić się na swoich błędach. Jak mamy już czas, to padamy zwykle ze zmęczenia, a w taki dzień można przyjrzeć się sobie i pomyśleć, co robimy, co chcemy robić i jakie przed nami są zadnia i cele – mówią.

Brat Jacek Hajnos z Zakonu Dominikanów w Krakowie, grafik i artysta od bezdomnych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kiedyś pogubiony, spędził 5 lat z bezdomnymi. Portretował ich i opisywał. W piątek poprowadził radiowy Dzień Skupienia dla pracowników i sympatyków RDN. Prowadzi też na antenie w Wielkim Poście radiowe rekolekcje.

Rozważaniom Drogi Krzyżowej przewodniczył dyrektor radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, ks. Jacek Miszczak. Współprowadzili ją pracownicy diecezjalnej rozgłośni. Na zakończenie była też Msza święta. Droga Krzyżowa i Msza św. były transmitowane na antenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.