piątek, 18 maj 2018 08:55

Napisane przez ks.Marian Kostrzewa, Ewa Biedroń
„Polska przetrwała w tej wielkiej rodzinie, jaką jest Kościół” – wicepremier Beata Szydło na promocji albumu "Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” - FILMY, ZDJĘCIA fot. ks.Marian Kostrzewa

W wyjątkowo uroczystej oprawie odbyła się promocja albumu powstałego z inicjatywy ks. Jana Bartoszka, asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Wydawnictwo pt. "Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej”, które opracowano w konwencji niepodległościowej, w naturalny sposób wpisało się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z tej racji, już dawno aula Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie nie gościła tak wielu znamienitych gości naraz.

W promocji albumu uczestniczyli bowiem duchowni, alumni, siostry zakonne, przedstawiciele rządu, parlamentu, a zwłaszcza prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu diecezji tarnowskiej, którzy włączyli się w powstanie tej publikacji.

Wyjątkowym gościem była wicepremier rządu RP Beata Szydło, która dziękowała za publikację i konferencję, bo jej zdaniem trzeba pokazać jaką rolę w odzyskaniu niepodległości i w budowaniu naszej ojczyzny odegrały osoby święte. „W tej książce osoby, które przyczyniły się do oswobodzenia Polski nazwane są apostołami niepodległości. To jest bardzo piękne określenie. Święci i błogosławieni wspierali ludzi w zmaganiach w imię wspólnego dobra jakim jest nasza Ojczyzna” – mówiła.

Wicepremier wspomniała o św. Urszuli Ledóchowskiej, która jak powiedziała - była wzorem patriotycznej postawy.

„Dzieło św. Urszuli, przede wszystkim wsparcie udzielane dzieciom przyczyniło się do odbudowy Polski po odzyskaniu niepodległości. Liczę, że mieszkańcy ziemi  tarnowskiej obcujący z Jej relikwiami cieszą się wieloma Jej błogosławieństwami i wstawiennictwem” – dodała.

Beata Szydło podkreślała rolę rodziny. „Rodziny to domowe świątynie i fundamenty naszego życia. Wolna Polska rodziła się w polskich rodzinach. Rodzina to nasza tradycja, to nasza teraźniejszość i przyszłość. To rodzina powinna być największą i najcenniejszą inwestycją, którą polskie państwo właśnie realizuje” – dodała.

Z kolei biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił jak ważna jest pamięć o historii i trzeba ją przekazywać kolejnym pokoleniom. „W okresie rozbiorów kościoły były przestrzenią wolności a w świątyniach duch niepodległościowy był mocno uwypuklony. Święci wiedzą, że wielkie wartości kosztują wiele wysiłku” – dodał bp Jeż.

Gośćmi spotkania byli także prof. Jan Żaryn i  abp Edward Nowak - emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

„Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu” – mówił prof. Żaryn, cytując Romana Dmowskiego, który, jak prof. wspomniał, „najpobożniejszy nie był”.

Na zakończenie spotkania prezentacji albumu dokonał sam autor, ks. Jan Bartoszek. „Na terenie diecezji tarnowskiej kult świętych i błogosławionych jest bardzo duży. Potwierdza to ilość relikwii. Jest to blisko 250 pamiątek po wielu świadkach Chrystusa, z różnych wieków, od relikwii Krzyża Świętego począwszy, których jest około 40, aż po najliczniej reprezentowane relikwie św. Jana Pawła II, obecne w ponad 150 relikwiarzach, na bł. Karolinie Kózkównie skończywszy, czczonej w około 140 miejscach: w relikwiarzach i mensach ołtarzowych na terenie diecezji” – podkreśla Autor.

Album zawiera fotografie niektórych relikwiarzy danego świętego znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej wraz z podaniem miejsc kultu. Autorem zdjęć jest Kamil Bańkowski.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć: kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany piątek, 18 maj 2018 09:50